בית המדרש

  • משפחה חברה ומדינה
  • מאמרים נוספים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

גילה בת רחל

התמודדות עם שינויים בלתי צפויים

undefined

הרב דב בערל וויין

תשס"ט
3 דק' קריאה
לאחר שכל חיי הטפתי לעצמי ולאחרים שהוודאות היחידה בחיים היא חוסר הוודאות, לא הופתעתי, אם כי חשתי תסכול קל, כשתוכניות הטיסה שלי השתנו מאוד בגלל נסיבות שאינן בשליטתי. הייתי צריך להחליף כרטיסים, לבטל ולהזמין מוניות מחדש, וסידורי האיסוף ביעדים שלי השתנו מקצה לקצה. אני מניח שכעשרים איש נאלצו לשנות את סדר היום שלהם בגלל השינוי בתוכניות שנכפה עליי.
מבחינה רגשית אנחנו עדיין מתקשים להתמודד עם הבלתי צפוי, הגם שבחיים כולנו נתקלים בדברים בלתי צפויים שוב ושוב. אנחנו מופתעים ומאוכזבים כשדברים אינם מתנהלים כפי שתכננו, על אף שלמען האמת עלינו להיות מופתעים ומאושרים כשתוכניות שלנו כן יוצאות לפועל.
חוק מרפי המפורסם אומר שאם משהו יכול להשתבש הוא אכן ישתבש לבסוף, ויש בזה יותר מגרעין של אמת, וכולנו מכירים את האמרה על התוכניות שאדם מתכנן...
בקיצור, עלינו ללמוד לצפות לבלתי צפוי ולהיות מסוגלים להתמודד אתו כשהוא יגיע, מה שבוודאי יקרה. בעולם נטול ודאות שולט תמיד חוסר הוודאות. בעולם כזה האדם המצליח ביותר הוא האדם הגמיש, זה שמסתגל בקלות לנסיבות חדשות. אנשים שמקובעים באורחותיהם יגלו שחייהם מתסכלים, מאכזבים ומדכאים מאוד.
לעתים קרובות, הלך-הרוח של קשיחות מוביל לחוסר הרמוניה בבית, לכישלון בעסקים ואפילו לאלימות חברתית. חוסר היכולת להתמודד עם העולם המשתנה תדיר יוצר בעיות עצומות בחברה, בעם ובאנושות בכלל. כדאי שנהיה מודעים לתופעה זו וניזהר מפניה.
העם היהודי היה צריך להיות העם הסתגלן והגמיש ביותר מפני שנאלץ להתמודד עם מאות שנים של שינוי. בתחומים מסוימים הצליח העם היהודי להתמודד יפה עם תמורות מפתיעות. הוא למד להסתגל לגלוּת, לרדיפות, לנצרות ולאיסלם בלי לוותר על אמונות היסוד שלו ועל מנהגיו שמקורם בתורה הנצחית. הוא יצר שפות משלו, הקים אגודות ותנועות חשובות בתוך החברה היהודית, ועשה את כל זה בתוך המסגרת של המסורת היהודית וערכי התורה.
אך שינויים בלתי צפויים שנבעו מצמיחת תנועת ההשכלה האירופית לפני למעלה ממאתיים שנה היו אתגר גדול בתוך העולם היהודי, אתגר שאנחנו מתמודדים אתו עד היום. רעיונות של מודרניות ודמוקרטיה, תגליות מדעיות ותיאוריות חדשות בעניין הטבע, האסטרונומיה, הבריאה, התנהגות האדם ונפש האדם - כל אלה ממשיכים לאתגר את היהודית המסורתית עד היום.
החשיבה היהודית המסורתית סונוורה מהמתקפה של הרעיונות והוודאויות החדשות של תקופת ההשכלה ההיא. הרבה ודאויות של עידן ההשכלה התבררו כמוטעות על ידי הנסיבות המשתנות. תנועת ההשכלה הייתה בטוחה שההשכלה היא המפתח לפיתרון כל בעיות האדם. אך בשואה אחוז גבוה ממבצעי המדיניות הנאצית במחנות המוות היו אנשים נושאי תארים אקדמיים מתקדמים. ומה נאמר על המאמינים הגדולים בקומוניזם, לנין, סטלין והגל המרקסיסטי שבא אחריהם?! לא רק היהדות המסורתית מתקשה להתמודד עם שינויים לא צפויים.
גל החילוניות וההתבוללות שסחף את העולם היהודי בעקבות הרעיונות המודרניים אילץ את היהדות המסורתית לנקוט עמדה שמרנית ומתגוננת כלפי העולם. באופן פרדוקסלי, גישה זו הצילה את גרעין העם היהודי מהשמדה רוחנית ובו-בזמן גם החלישה את יכולתו להתמודד עם נסיבות חדשות ושינויים מפתיעים.
אין ספק שעולמנו היום, אחרי השואה, אחרי הקמת מדינת ישראל וצמיחתה ולאחר השינויים העצומים שהתרחשו בתפוצה היהודית, הוא עולם שונה בתכלית מזה של יהדות מזרח אירופה שלפני מאה ומאתיים שנה. עם זה, נדמה שלא הסתגלנו לתמורות אלה במצבנו. ברי לי שנצטרך להתמודד עם עוד אתגרים מפתיעים ונסיבות משתנות נוספות שיהיו מנת חלקנו.
לא נוכל להתחמק מהשינויים האלה, כפי שאדם לא יכול לעלות על טיסה שחברת התעופה ביטלה (תאמינו לי שהמשפט הזה נכון ומדויק!). נצטרך לגלות גמישות וללמוד להסתגל לשינויים בנסיבות ובנורמות חברתיות. עלינו לשמור על התורה בכל מחיר, ולא נוכל לשמור עליה בכך שנחלל אותה. נסיעה לבית הכנסת בשבת בסופו של דבר רק תתרום להרס השבת ולהחלשת בית הכנסת. עם זאת, לא נוכל לשחזר כאן את השטטעלך של מזרח אירופה מפני 500 שנה. הדרך שבה נבחר להתמודד עם השינויים הבלתי צפויים האלה בעולמנו, שינויים שברור לנו שבוא יבואו, תגדיר את עוז רוחנו ואת מידת הצלחתנו.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il