בית המדרש

  • מדורים
  • מדורים נוספים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

הרב מרדכי אליהו זצ"ל

מי הוא ממשיך דרכו של הרב אליהו זצ"ל?

סיפורי ניסים ונפלאות רבים נשזרו אודות מו"ר זצוק"ל. יש כאלה לא מעט באמתחתי, וחשוב מאוד לספר אותם כדי לדעת שאיש אלוקים היה בתוכנו.

undefined

הרב מנחם בורשטיין

תמוז תש"ע
2 דק' קריאה
סיפורי ניסים ונפלאות רבים נשזרו אודות מו"ר זצוק"ל. יש כאלה לא מעט באמתחתי, וחשוב מאוד לספר אותם כדי לדעת שאיש אלוקים היה בתוכנו. אך חושבני שכדי שאנשים יוכלו לדבוק במשנתו צריך לתאר את גישתו ושיטתו ליישום ההלכה למעשה בדורנו. דרכו של הרב היתה: "אוהב את הבריות ומקרבן לתורה". וכפי שמו"ר הרב צבי יהודה תמיד היה מדגיש לנו - התורה עומדת במקומה, ומתוך שאוהב את הבריות, מקרב אותם לתורה, ולא את התורה אליהם.
ידוע שבתחום ההלכתי הרב היה חד ופסקני, עד כדי שאהבו לומר שהרב היה "מחמיר גדול". דומני, שבכתיבה ובהוראה הכללית הרב אכן כתב בצורה חדה ופסקנית, אך באופן אישי מתוך הכרת המציאות איפשר להקל, הביע אהבה גדולה לכל אחד ואחד לישראל ואף דאג שבמקרה הצורך (כגון "שלום בית") ילכו לפוסק מיקל יותר (כאשר חשב שהדעה המקלה אינה טעות). מתוך כך בפן המעשי, תמיד הרגשנו שהרב היה חי את הקושי של השואל ומחפש דרכים שיבין את ההלכה ויתחבר אליה. תמיד הרגיש השואל שהוא יכול להתבטא ולהביע רגשות.
כולם שואלים מה יהיה??? מי יהיה במקום הרב אליהו? אומנם העולם אומר ש"בתי הקברות מלאים אנשים שחשבו שאין להם תחליף" אך במציאות בשטח אנו רואים בעבודת המכון שרבנים שהיינו איתם בקשר הדוק כגון: הרב שלמה זלמן אוירבך זצ"ל, הרב אברהם שפירא זצ"ל, הרב משה הלברשטם זצ"ל ועוד, פשוט חסרים וקשה להצביע על תחליף שלהם.
אכן חובתנו בשעה זו להקים דור של תלמידי חכמים ופוסקים כפי שתמיד ביקש ועשה מו"ר הרב אליהו.
בהזדמנות זו אני קורא לציבור שלנו, הציבור הדתי לאומי, להקים דור של פוסקים גדולים. אין ספק שהפוסקים המוכרים בציבור החרדי כגון הרב אלישיב שליט"א, הרב וואזנר שליט"א, הרב קרליץ שליט"א ועוד הם גם הפוסקים שלנו וכך גם הם מתייחסים אלינו, וזיכני הקב"ה להיות עימם בקשר עמוק והדוק. אך יש משמעות וחשיבות להכיר לעומק את הציבור שכלפיו פוסקים, השקפתו והרגליו. פעמים, כאשר אני שולח זוג אל פוסק חרדי אני נתקל בפסיקה מקילה, כיוון שחושבים שאם "מזרוחניק" כבר שואל צריך לחפש קולא מתחת לאדמה. ופעמים דווקא הפוך, הם מחמירים מידי ללא התחשבות ברקע של השואל. כפי שנעננו לאתגר והיום רובם ככולם של הרמי"ם בישיבות התיכוניות הם מהציבור הדתי לאומי, ניענה גם לאתגר זה. וקריאה זו אינה רק לרבנים בישיבות אלא כל אחד ואחת מאיתנו צריכים לעשות להצלחת האתגר, אם זה הבן, אם זה החתן, אם זה הנכד, להתגייס ולסייע בכל רמ"ח ושס"ה.
אך גם בתחום האישי חושבני ש"כולנו הרב אליהו" כל אחד צריך לקחת איזו הנהגה טובה, סיפור שחווה או שמע על הרב והרגיש שהוא מתחבר אליו, לקבל על עצמו הנהגה זו לזכותו ולעילוי נשמתו של הרב ועל ידי כך נמשיך את דרכו של ענק זה שזיכנו הקב"ה ושתל אותו בדורנו.
"אין בן דוד בא עד שלא יכלו כל נשמות שבגוף" (יבמות ס"ב). בכל עת היה הרב אליהו מתאר בציוריות רבה שישנו אוצר של נשמות שממנו נלקחות הנשמות שנמצאות איתנו בעולם הזה, כאשר מאגר זה יתרוקן נזכה לבואו של משיח בן דוד. ישנם נשמות שיורדות בקלות אך ישנם נשמות שתקועות עמוק עמוק במאגר ומסרבות לרדת. תפקידו של מכון פוע"ה הוא לעזור ולטפל בזוגות המתקשים בבעיות פוריות, לחלץ נשמות אלו ולהביאם לעולם וכך לקרב את בואו של גואל צדק במהרה בימנו אמן...
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il