בית המדרש

  • שבת ומועדים
  • עניני החג
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לרפואת

ציפורה בת דוד

אידאלים של תורה ואידיאלים אנושיים

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

תשס"ג
2 דק' קריאה
חג השבועות קרב ובא. הפעם יהיו לנו שני ימי קודש סמוכים זה לזה - שבת ושבועות, יום מתן תורה. יש כאלה שינצלו את החופשה הכפולה לטיולים, לבילויים. הם יצאו לחורשות, לפיקניקים, ירחצו בים, ימים אלו יעברו עליהם בלי להשאיר כל רושם מיוחד ומרומם, ויש כאלה שימי קודש אלו - שבת ושבועות, יהיו להם ימי התרוממות רוח, ימי לימוד תורה.
ליום מתן-תורה מתכוננים ומצפים כבר מחג הפסח וזהו יום של לימוד תורה, יום של הלל ושמחה, יום זה ישאיר רושם עמוק ומרומם לימים הבאים. דרך זו של אנשי האמונה עדיין אינה נחלת כולם, אך אנשי האמונה בטוחים כי לא ירחק היום וכל העם ישוב לאמונתו ולתורתו. אם בעבר היה רושם שהרחוקים מתורה - יש להם דרך אלטרנטיבית, אידיאלים אחרים, הרי שהיום השתנה המצב כיון שהאידיאלים האחרים פשטו את הרגל ואיבדו את ערכם.
הרחוקים מאמונה מודים בעצמם שהינם במשבר אידיאולוגי. רעיונות השיתוף, השוויון, הסוציאליזם - סר חינם מעליהם. הלהט האידיאולוגי הציוני שהלהיב את הלבבות דעך וכבה אצל רבים מרחוקי האמונה. המשבר האידיאולוגי עמוק וכואב. יהודים אינם יכולים לחיות בלי שאיפות גדולות, ועל כן המשבר גורם למרירות ולביקורתיות.

אין זה פלא שהאידיאלים האנושיים אינם בני קיום. אין זה פלא כי עם ישראל אינו יכול להסתפק ברעיונות נמוכים. הוא צמא ליותר גדוּלה, הוא צמא לאלקים. רק בתורה האלקית מן השמים ימצא את מבוקשו. רק בה הוא יוכל לרוות את הצימאון הנשמתי שלו. אם יש שעדיין נרתעים מדרך התורה, אין זה אלא מפני שהם מכירים אותה בצורה מסולפת ומעוותת, מפני שפיתחו אצלם נוגדנים מלאכותיים המונעים אותם מלבקש להכיר את האמונה ממקורה, בצורה אמיתית וטהורה. אבל לא ירחק היום והחומות יפלו, המעצורים יוסרו ואור התורה יאיר את כל לבבות בית ישראל. ואז יתברר למפרע שכל המשבר הרוחני היה לטובה, זו היתה ירידה לצורך עליה, כדברי מרן הרב הראי"ה קוק בספרו "אורות התשובה":
"גם מתוך החול יגלה הקודש, וגם מתוך החופש הפרוץ יבוא העוֹל האהוב. עבותות אהבה ישתרגו ויעלו גם מתוך השירה החופשית, ותשובה מזהירה תצא גם מתוך הספרות החיצונית. זאת תהיה הפליאה העליונה של חזון הגאולה".

ובכן, ההתרחקות הזדונית, המזלזלת, המתנכרת, תיהפך: הזדונות יהפכו לזכויות.

ימי הקודש הבאים עלינו לטובה, שבת וחג השבועות - חג מתן תורה, הם ימי התחדשות, חידוש הברית בין ה' לישראל, קבלת-תורה מחדש.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il