בית המדרש

  • שונות
לחץ להקדשת שיעור זה

מחלת ההומוסקסואליות

התמודדות עם הטענה שנטיה זו היא מולדת; הפלורליזם - יחס אוהד למחלה; צד המיתה שיש בסטיה ודרך התיקון שמתווה התורה; חובת הציבור - לדאוג לשלימותו הגופנית והנפשית של הפרט.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

שבט ה'תשנ"ג
2 דק' קריאה
מה שאצל חלק מהציבור נחשב כסטיה נפשית חמורה הדורשת טפול פסיכיאטרי, אצל חלק אחר בציבור זה נראה כנטיה נפשית לגיטימית. נשים לסביות, גברים הומוסקסואלים שנמשכים משיכה מינית לבני מינם נשים לנשים גברים לגברים, בעיני חלק מהציבור הם נחשבים לסוטים חולי נפש. ובעיני חלק אחר בציבור הם נחשבים לאנשים בריאים בעלי נטיות טבעיות שונות מהרגיל. הם אומרים אי-אפשר לבוא בטענה לאנשים אלו שאינם מוסריים, כאשר הטבע הפנימי שלהם הוא כזה. התפיסה המתקדמת של אנשי החופש והדמוקרטיה, אומרת, כל סטיה נפשית שאינה פוגעת באחרים היא לגיטימית. גם אם הנטיה הזו מעוותת את נפשו של האדם בעצמו. גם אם היא פוגעת בבריאותו הגופנית או הרוחנית כל עוד שאין הנטיה הזו פוגעת באחרים מה לנו להתערב בחייו האישיים. לכל אדם זכות להתנהג כראות עיניו וכנטית לבו ובלבד שלא יפגע באחרים. הם מוסיפים ואומרים איך אפשר לבקר את הנטיות הללו של ההומוסקסואלים כאשר זו נטיה נפשית מטבע יצירתם. איך אפשר להאשים אותם ומדוע להעניש אותם על דבר שאינו בתחום בחירתם החופשית. ומה בעצם רע כל-כך בנטיה הזו. אך לא כן דעת התורה. מוסר התורה רואה בנטיה זו רעה חולה ביותר. כבר פירש בר קפרא את המלה תועבה תועה אתה בה זו סטיה רעה שצריך האדם וכלל הציבור להלחם בה ולתקן אותה.

כמו שצריך ללחום ביצר חמדת הממון של אנשים שנולדו בטבעם עם נטיה לחמוד ממון של אחרים, נטיה עמוקה שהם לא יכולים להתגבר עליה ולכבוש אותה, המכונה קלפטומניה, כשם שצריך ללחום ולתקן את העיוות הנפשי הזה בדרך החנוך והחוק. ולגבי אלו שאינם מסוגלים לכבוש את יצרם יש ללחום בנטיה זו בדרך הטפול הפסיכולוגי והפסיכיאטרי, כך יש להלחם ביצר התאוה המיני המעוות של בעלי הנטיה ההומוסקסואלית. אם יש כאלה יוצאי דופן שנולדו בטבעם עם נטיה נפשית כזאת והיא כל-כך עמוקה שהם לא מסוגלים להתגבר עליה, זה מצער ומכאיב ומעורר רחמים. אבל בגלל זה שאינם יכולים להתגבר זה אינו מפסיק להיות עיוות נפשי רע ושלילי. זו מחלה נפשית רעה, היא מסיטה את היצר המיני הבריא, שעל ידו כח ההולדה והמשך החיים של הדורות. הכוח הבריא מוסט לכיוון עקר, שלילי, ערירי. כוחות חיים מושחתים לבטלה. האושר הגדול ביותר של האדם, היכולת ללדת ולהמשיך את חייו לדורות, נוטל ממנו. כל מי שאין לו בנים חשוב כמת. על-כן אין לתת שום לגיטימציה לסטיה המקולקלת הזו. צריך לטפל בה על-ידי פסיכיאטרים ופסיכולוגים. כל ישראל ערבין זה לזה וכשם שיש לציבור זכות וחובה למנוע מאדם לפגוע באחרים, כך יש לציבור זכות וגם חובה לעזור לאדם שלא יפגע בעצמו בין פגיעה גופנית בין פגיעה נפשית. לסיכום: לפי התורה התנהגות הומוסקסואלית היא מהעבירות החמורות ביותר. סטיה נפשית כזו היא מחלה רעה שצריך להלחם בה ולרוב יש הצלחות ואנשים יוצאים מזה לחיים משפחתיים בריאים.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il