בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • ראה
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש להצלחת

עם ישראל

קיום המצוות - 'תעודת הביטוח' שלנו

undefined

הרב דב בערל וויין

תשע"א
2 דק' קריאה
למילה "ראה" שממנה גם נגזר שם פרשת השבוע יש רבדים רבים של משמעות. המשמעות הכי בסיסית שלה היא פשוט לראות בעיניים. אך, למעשה, התורה דורשת מאתנו יותר מסתם ראייה. היא מאתגרת אותנו לראות את מה שלא נראה לעין, להתמודד עם דברים מופשטים ולהפוך אותם למציאות. לכן המילה "ראה" כאן מתייחסת להלך רוח וצורת חשיבה לא פחות מאשר לראייה פיזית.
התורה תובעת מאתנו לראות את הברכות והקללות הטמונות בעתידנו, את ההצלחות והכישלונות שטרם קרו. עין האדם איננה יכולה להבחין בברכה או קללה. מה שנראה לפעמים כרעיון נפלא, כברכה גדולה או מדיניות נכונה להפליא, עלול להתברר אחר-כך כאסון נורא. וגם ההיפך נכון. אירוע או רעיון שנראים לנו רעים עשויים להתגלות בהמשך כדבר חיובי דווקא. זה מה שדוד המלך אומר בפסוק המפורסם "אבן מאסו הבונים היתה לראש פינה".
משום כך, כאשר התורה מצווה אותנו "ראה את העתיד", כביכול, היא לא מצפה מאתנו לראות נכוחה ובתבונה בלי לספק לנו את העדשות המתקנות שיאפשרו לנו לראות את הדברים כהווייתם. התורה עצמה חוזרת ואומרת שוב ושוב שקיום המצוות ועבודת ד' הם הדברים שמאפשרים לנו לראות את הברכות העתידיות ואת המהמורות שמצפות לאלה שסוטים מדרך המסורת ומערכי היהדות.
לפרק זמן ארוך בהיסטוריה נהנה העם היהודי מהעובדה שהיו לו נביאים שחזו בשבילו את העתיד, את הטוב ואת הרע, את הראוי ואת הפסול. אך יש לציין שהעם היהודי לא ניצל את היתרון הזה כאשר בחר להתעלם ממה שהיה לאותם נביאים לומר. הנביא עמוס עצמו אומר "ואקים מבניכם לנביאים... ועל הנביאים ציוויתם לאמור לא תינבאו". אין זה חריג שהאדם מעדיף, מטבעו, להעדיף לגשש באפלה ולא לראות את הטוב שהעתיד צופן, מפני שראיית העתיד בעצם כופה עליו מחויבות ושינויים באורח החיים ובדפוסי התנהגות שהוא נרתע מלבצע. ומפני שגם קשה מאוד לבני אדם להודות בשגיאות שהם עשו או עושים, הסיכוי לאירועים לא נעימים בעתיד שיגרמו כתוצאה מהתנהגות לא נאותה בהווה גדול מאוד.
ספר דברים כולו מוקדש בעצם לסוגיה זו, להשלכות העגומות של התנהגות רעה ולהשפעתה על הדורות הבאים. התסכול של משה מוחשי כשהוא משמיע את אזהרותיו לעם ישראל מוחשי כמעט, מפני שאם היה אי פעם מישהו שיכול היה לראות ולחזות, האיש הזה היה משה, גדול נביאי ישראל.
כל הורה מכיר את התסכול הקשה שהוא חווה כאשר ילדיו מקבלים החלטה שגויה שאין הוא מסוגל למנוע אותה או את השלכותיה. אנחנו יכולים רק לקוות שהראייה של הדור שלנו תלך ותשתפר.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il