בית המדרש

  • משפחה חברה ומדינה
  • מאמרים נוספים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

חנה בת חיים

מבצע 'פנים אל פנים' - תיקון חטא המרגלים

ללכת מבית לבית ולא להתעצל ולא לחוס על הזמן ועל הטרחה ולדבר עם כל נשמה יהודית למען ארץ ישראל; אם נעבוד בפעולות כאלה אז יעלה בידנו בעזרת ה' יתברך לעשות את כל כלל ישראל כחבורה אחת בעד ארץ ישראל, ובזה נתקן את חטא המרגלים, ונשלם את החוב על אותו חטא.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

אייר תשס"ד
2 דק' קריאה 20 דק' צפיה
מבצע פנים אל פנים שעורכים תושבי יש"ע הנפגשים עם מתפקדי הליכוד למען ארץ ישראל יש בו תיקון חטא המרגלים. נמסר לי על ידי הרב יעקב שפירא בשם אביו, רבנו הרב אברהם שפירא ראש ישיבת מרכז הרב, להסתכל בספר 'אם הבנים שמחה' ולראות מה הוא כותב בעניין זה.

ובכן בספר אם הבנים שמחה הוצאת פרי הארץ בעמוד רנו מובא מדרש המתאר איך פעלו המרגלים להחליש את לב העם. כל נשיא הלך בתוך שבטו ונכנס לבתים ועשה עצמו כאדם הנופל מתוך חולשה, עד שנקהלו כל בני המשפחה והרימו אותו, והוא שב וחזר ונפל ושאלו אותו בני הבית: מה לך אבי מה לך רבי? והיה אומר שמחמת דאגה לחייהם ולכבוד בנותיהם הוא בחולשה: כי הוא דואג מה יקרה להם כשיבואו לארץ ישראל, עד ששוב נפל ארצה ובכה והם בוכים איתו. וכך עשו בכל משפחה ומשפחה ובכל שכונה ושכונה, והלכו מבית לבית ואף אחד לא חס על הטירחה וכך עשו תעמולה נגד ארץ ישראל. וזה שנאמר "אחינו המסו את לבבינו", וזה שאמר משה "ותרגנו באהליכם", ובכל אהל ואהל החלישו את האנשים. וממשיך בספר אם הבנים שמחה שהתיקון של חטא המרגלים צריך להיות באותה מידה שקלקלו ובאותה מידה צריך לתקן.

כלומר: ללכת מבית לבית ולא להתעצל ולא לחוס על הזמן ועל הטרחה ולדבר עם כל נשמה יהודית למען ארץ ישראל. אם נעבוד בפעולות כאלה אז יעלה בידנו בעז"הית לעשות את כל כלל ישראל כחבורה אחת בעד ארץ ישראל, ובזה נתקן את חטא המרגלים, ונשלם את החוב על אותו חטא יסתלק הקטרוג ויתגבר הסנגור.

אלו תמצית דבריו של בעל הספר אם הבנים שמחה.ספר זה נכתב בזמן השואה לפני כשישים שנה.
ואכן מבצע פנים אל פנים של תושבי יש"ע הנפגשים עם מתפקדי הליכוד הולך ותופס תאוצה.

התוצאות הן מבורכות, אנשים שומעים לראשונה שלא מדובר על התנתקות מהערבים, אלא הכל יישאר כמו שהיה, ומה שמדובר זהו רק עקירת ישובים פורחים של תושבים נפלאים בחבל קטיף, והאמת משכנעת.

אנשים שומעים שאריק שרון הולך בדרך זו מפני שהוא חושב שאין לעם כח והעם עיף. והוא בעצמו אמר לנו אילו העם היה חזק, והלוואי שיהיה כזה, אז הייתי הולך בדרך אחרת.. אבל הוא חושב שאין לעם כוח ועלינו להראות לו שהעם חזק.

התקשורת הנשלטת על ידי השמאל הקיצוני היא שיוצרת את הרושם כאילו העם חלש כאילו הציבור עייף, אך בכל פעם שיש מבחן מתברר שהעם איתן מאד. כשהיה גיוס למילואים לפני שנתיים אחרי הפיגוע בליל הסדר, הייתה התייצבות של למעלה מ100%. התקשורת הייתה מופתעת. היא תמיד הציגה את המצב כאילו אף אחד לא רוצה לצאת להילחם. העם חזק. ולכן יש להצביע נגד התוכנית של עקירה וגרוש יהודים מאדמת המולדת.

בכל פעם שאנו מכים בטרור ונדמה כאילו ארגוני הטרור נחלשו צצים רעיונות של הסכמים. כך היה בהסכם אוסלו האיום שהביא לאסון. וכך עלול להיות בכל הסכם חדש של וויתורים ונסיגות.

צריך לזכור שהתכנית כוללת עצירת כל ההתפתחות של יישובי יש"ע, הקפאה של הבניה ללא תמורה אמיתית. מה שעלינו לעשות זה לתת כוח לממשלה להיות חזקה ולהצביע נגד התכנית.. והדברים הפשוטים והאמיתיים הללו חודרים ללבבות של מתפקדי הלכוד.

הדרך לנצח את הטרור היא דווקא בהתיישבות ובחיזוק האחיזה בארץ ישראל. זו הדרך היחידה ובה עלינו ללכת. ובזה אנו מתקנים את חטא המרגלים.

"חזק ונתחזק בעד עמנו ובעד ערי אלוקינו!"

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il