בית המדרש

  • מדורים
  • קרוב אליך
לחץ להקדשת שיעור זה
מתוך העלון קרוב אליך גליון מס 75

הטוב פותח מנעולים

undefined

אביתר בנאי

סיון התשע"ה
2 דק' קריאה
את דבריו של דוד המלך "נאלמתי דומיה החשיתי מטוב", מפרש רבי נתן מברסלב כך: כשאני לא רואה את הטוב, אני נאלם. שותק. התנועה, ההתחדשות והדיבור תלויים ביכולת לראות את הטוב. האילמות, העדר התנועה והעצבות שורשם בטשטוש העין הטובה.
הקדוש ברוך הוא מחדש בטובו בכל יום מעשה בראשית, על־ידי טובו הוא מחדש מעשה בראשית. טובו של ה' הוא הכוח הזורם בתנועת הרוחות, בצמיחת הפרחים, במשחק הילדים. טובו של ה' הוא מחצב אין־סופי של אור וחיים. גם הכוח שלי לגדול, לצמוח, להתעורר ולהתחדש תלוי ביכולת שלי לראות טוב, ולפני הכל לראות את הטוב שבעצמי.
סבתא בשוק מחנה־יהודה
"'ואהבת לרעך כמוך' זה כלל גדול בתורה". הטוב שבי. מעשים קטנים של התגברות על מידות לא טובות. מעשי חסד קטנים (אני הכי נהנה כשאני עושה חסד שלא קשור לשירים שלי. חסד בלי אגו), לסחוב לסבתא משוק מחנה־יהודה את הסלים הביתה; להסכים לגרוב לילד שלי גרביים למרות שהוא כבר יכול לבד. כשהטוב פועל אני מתמלא מיד בשמחה וברצון להיות טוב. לתרום צדקה יותר מכמה שידי הקפוצה מסכימה. להכריח אותה להפתח. חסד. יד פתוחה. משם מתחיל דיבור. תפילה. אם היד לא תיפתח ימשיך הלב להיות נשבר, או סגור וחתום. אילם. אהבה וחסד שוברים את הלב הנעול.
"יונתי בחגווי הסלע, השמיעיני את קולך, כי קולך ערב ומראך נאווה". הנקודה הטובה שלי מופלאה וקדושה ואין בה מום. טמונה בין סלעים קשים. דוממת. לאהוב את עצמי זה לא גאווה אלא חיבור לה' שנמצא בי. הנקודה אמנם רק שלי, יחידה ומיוחדת, אבל היא כוח אלוקי שביכולתו לסלק את כל העצבות והאגו.
מי יעזור לי להפנים
ההתקרבות לה' עברה פעם דרך מוסר ועבודה; המשימה של הדור שלנו היא אחרת אך לא פחות קשה: עין טובה, לימוד זכות, אהבה וקבלת האחר. חמלה וסבלנות לעצמי. חסד. כולם יודעים שאברהם הוא איש החסד. אברהם אבינו היה מגייר גרים. עיקר ההתקרבות גם של הרחוקים ביותר הוא על־ידי חסד. אהבה, נתינה וקבלת הזולת. גם ההתקרבות שלי תלויה באהבה לעצמי. לראות את הטוב שבי. יותר גרוע מכך שאדם לא יודע את חסרונותיו זה שהוא לא יודע את מעלותיו. לא רואה את יופיו.
בתחילת ספירת העומר הקרבנו קורבן שעורים, מאכל בהמה. מאז ספרנו ארבעים ותשעה ימים והגענו לשבועות בו מקריבים קורבן חיטים, מאכל אדם. האדם בשונה מהחיות, מדבר. בספירת העומר עולים מבהמה לאדם. מאילמות לדיבור. הדיבור, התנועה וההתחדשות תלויים ביכולת לראות את הטוב.
מי יעזור לי להפנים את המילים האלה עמוק אל ליבי ולנצור אותן בכל עת. חג שמח.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il