בית המדרש

  • מדורים
  • פרשת שבוע
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לרפואת

מיכאל בן מזל

מאבקי עצמאות, שלטון ומלוכה (חלק א')

undefined

הרב יוסף כרמל

סיון תשע"ה
3 דק' קריאה
בשבוע שעבר הזכרנו כי דוד עלה לירושלים, לאחר שבע שנות מלוכה בחברון. בשלב ראשון בנה דוד את המדינה ורק בשלב השני העלה את הארון לעיר דוד ובכך פתח את סדרת ההכנות לבניין המקדש.
השבוע ננסה להסביר: מדוע התעכב דוד בחברון שבע שנים קודם שעלה לירושלים?
לכאורה יש כאן שאלה קשה מאוד. הכתוב מוסר לנו את האינפורמציה הבאה:
"וְאַבְנֵר בֶּן נֵר שַׂר צָבָא אֲשֶׁר לְשָׁאוּל לָקַח אֶת אִישׁ בֹּשֶׁת בֶּן שָׁאוּל וַיַּעֲבִרֵהוּ מַחֲנָיִם: וַיַּמְלִכֵהוּ אֶל הַגִּלְעָד וְאֶל הָאֲשׁוּרִי וְאֶל יִזְרְעֶאל וְעַל אֶפְרַיִם וְעַל בִּנְיָמִן וְעַל יִשְׂרָאֵל כֻּלֹּה: בֶּן אַרְבָּעִים שָׁנָה אִישׁ בֹּשֶׁת בֶּן שָׁאוּל בְּמָלְכוֹ עַל יִשְׂרָאֵל וּשְׁתַּיִם שָׁנִים מָלָךְ אַךְ בֵּית יְהוּדָה הָיוּ אַחֲרֵי דָוִד: וַיְהִי מִסְפַּר הַיָּמִים אֲשֶׁר הָיָה דָוִד מֶלֶךְ בְּחֶבְרוֹן עַל בֵּית יְהוּדָה שֶׁבַע שָׁנִים וְשִׁשָּׁה חֳדָשִׁים" (שמואל ב ב', ח-יא).
עוד בזמן שאול, העדיף עם ישראל את מנהיגות דוד, על פני מנהיגות ממשפחת שאול. לכן, קשה! מדוע אחרי מות שאול המליך אבנר את איש בושת? (על כך נענה בע"ה בשבת הבאה) ועוד קשה, מדוע אחרי מות איש בושת, שמלך רק שנתיים, התעכב דוד עוד חמש שנים קודם שמלך על כל ישראל ?
כמנהגנו, נביא את דברי חז"ל ושיטות הראשונים ואחר כך ננסה בענווה להוסיף ביאור.
בסדר עולם רבה מצינו: "נמצאת מלכות ישראל בטלה חמש שנים" (פרק יג).
לפי זה, אכן, במשך חמש שנים לא היה מי שמנע מדוד למלך על כל ישראל ובכל אופן, דוד מלך רק על שבט יהודה. רש"י ביאר: "צא מהן חמש שנים שבין מיתת שאול למלכות איש בושת" (סנהדרין דף כ ע"א).
לדבריו דוד עלה לחברון והומלך כמלך על יהודה, מיד אחרי מות שאול בקרב בגלבוע. רק חמש שנים מאוחר יותר, הומלך איש בושת, בידי אבנר, על ישראל למשך שנתיים.
תוס' (שם) אינם מקבלים את הסברו של רש"י וטוענים: "ומשמת איש בושת היתה מלכות ישראל בטלה חמש שנים עד שמלך דוד".
לשיטתם איש בושת הומלך על ישראל מיד אחרי מות אביו שאול, למשך שנתיים, עד שנרצח. במקביל מלך דוד בחברון על יהודה.
כוונת בעל סדר עולם רבה היא שהמלכות על ישראל בטלה חמש שנים אחרי מלכות איש בושת. לרש"י וגם לתוס' לא ברור: מדוע בטלה מלכות ישראל כל כך הרבה שנים?
ראשונים אחרים הסבירו בכיוון אחר לגמרי.
הרלב"ג הסביר: "וידמה בעיני שאמרו ושתים שנה מלך הוא להעיר שמה שספר אחר זה מענין אבנר ויואב לא היה כי אם אחרי שמלך שתי שנים".
לשיטתו, איש בושת מלך שבע שנים, אלא שסיפור הקרב בין אנשי דוד בראשות יואב ואנשי איש בושת, התרחש לאחר שתי שנות מלכות של איש בושת.
האלשיך מקשה על רש"י ותוס': "הנה פסוק זה יראה חולק על שאחריו, כי איך מלך איש בושת שנתים, ודוד לא מלך על כל ישראל עד שבע שנים וששה חדשים... כי הלא כמו זר נחשב שלא מלך איש בושת עד חמש שנים וחצי למלוך דוד על יהודה, וגם לא לומר שמלך מיד עד שתי שנים, וחמשה וחצי היו ישראל בלי מלך, והמליכו אחרי כן את דוד על ישראל".
לכן הוא מסביר, שאכן איש בושת עלה לשלטון מיד אחרי מות שאול. במשך חמש שנים הוא הרחיב את גבולות שלטונו באופן הדרגתי. רק אז מלך שנתיים על כל ישראל.
כמובן שגם דברי הרלב"ג וגם דברי האלשיך הם בניגוד למופיע בסדר עולם רבה.

בשבוע הבא נביא, בלנ"ד, הסבר שלא יסתור ח"ו את דברי התנא רבי יוסי בן חלפתא בסדר עולם רבה ומאידך יענה על הקשיים. דברינו בע"ה יקבלו גם נופך אקטואלי.
הבה נתפלל, לאחר יום מתן תורה ואחרי החגים הלאומיים, כי נזכה להגיע לגאולה שלמה בשני התחומים שהם שני צדדים של אותה מטבע.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il