בית המדרש

  • מדורים
  • קרוב אליך
לחץ להקדשת שיעור זה
קרוב אליך גליון מס 83

להפוך את החופש מהישיבה למשמעותי

undefined

הרב יהושע שפירא

אב תשע"ה
2 דק' קריאה
איך להפוך את החופש מהישיבה למשמעותי?
דווקא כשאין מסגרת, הראש פתוח יותר וזו הזדמנות ללמוד בשטף ובפתיחות מחשבתית. אפשר לקרוא ספרים שאינך רגיל בהם, להכיר תכנים חדשים בישיבות בין הזמנים, לבקר בבתי כנסת מיוחדים, לפגוש צדיקים וכיוצא בזה.
אפשר גם לפתח את אהבת הארץ דרך טיולים, וברחבי יהודה ושומרון הטיול הוא מעלה יקרה ביותר כי יש בו גם שותפות בקניין ובהתקשרות לחבלי ארץ שתמיד צריכים חיזוק. עם זאת חשוב שלא לקחת סיכונים וגם לא ללכת למקומות בהם קיים חוסר צניעות.
זו הזדמנות גם ליצור קשר עמוק יותר בין בני משפחה ועם חברים. אפשר דרך משחקים והפעלות שונות לייצר מפגש שיש בו נתינת מקום לעולם הרגש, ולהגיע להיכרות עמוקה יותר עם הצרכים של הזולת.

אם הייתי שותפה לדיבור לשון הרע, איך אפשר לתקן זאת?
ראשית, ללמוד הלכות לשון הרע – לשנן ולהטמיע אותן כדי שהדברים יעמדו בבהירות נגד עינינו וימנעו כשלון. גם באופן סגולי, לימוד הלכה מטהר את האדם ומבחינה מסוימת מתקן את הפגם.
שנית, אם מי שסיפרו עליו יודע ונפגע מכך, צריך לפייס אותו. בדרך כלל הוא לא יודע ולספר לו רק יגרום לו עוגמת נפש, ולכן עדיף להימנע מכך. ובכל זאת, נכון יהיה להרגיש בעל־חוב כלפיו, לעשות לו טובה ולגרום לו נחת רוח בהזדמנויות שונות. ובכלל להרבות טובה ושלום בעולם.
דרכים לתיקון מפורט יותר על חטא זה ניתן למצוא בספר חפץ חיים, הלכות לשון הרע כלל ד הלכה י"ב.

האם להיות אישה זה דבר רע? אם לא, אז למה מברכים "שלא עשני אישה"?
להיות אישה זה דבר נפלא. מאבי קיבלתי את קדושת הכהונה, אבל מעלה גדולה מכך קיבלתי מאימי מורתי, והיא – שאני יהודי. עומק העומקים של הקדושה, עצם היהדות, עובר דרך האישה, מפני שלמדרגה הזו היא שייכת ואין עליונה ממנה.
אישה פטורה ממצוות עשה שהזמן גרמא - הזמן החיצוני המדוקדק לא תואם את גודל מעלתה ומעלת השפע האלוקי שנובע מפנימיותה באופן טבעי. דווקא מפני שהגברים זקוקים לצד חיצוני, הם זוכים על־ידי כך לריבוי מצוות. אלו פעולות חיצוניות שהמעמד הפנימי של האישה אינו מכוון אליהן. מצד הזכות הזו, מברכים הגברים כך.
אולם לעתיד לבוא תתגלה מעלת האישה כגבוהה ממעלתו של האיש. לכן שמחי בחלקך שהוא עמוק ומופלא ויאיר בגלוי לעתיד לבוא.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il