בית המדרש

  • הלכה מחשבה ומוסר
  • מועדי חודש איר
לחץ להקדשת שיעור זה
כ"ב אייר תשע"ז

ל"ג בעומר – חלק ה'

undefined

בשביל הנשמה

כ"ב אייר תשע"ז
החיים על פי רשב"י

המדרש מספר שאחד מתלמידיו של ר’ שמעון בר יוחאי יצא לחו"ל והרוויח ממון רב. חש רשב"י שהתלמידים קצת מקנאים בחברם ש’הסתדר בחיים’. מה עשה? הוציא אותם לבקעה קרובה ואמר "בקעה בקעה הִמלאי דינרים". מיד התמלאה הבקעה בדינרי זהב. אמר להם ר’ שמעון: "מי שרוצה ליטול שייטול, אך ידע שמחיי עולם הבא הוא נוטל". מה רצה ר’ שמעון ללמד את תלמידיו? מה רע כל כך בדינרים עד שהם פוגעים בעולם הבא? ואיך כל זה קשור לציפייה לישועה?
ר’ שמעון, שיום פטירתו חל בל"ג בעומר, הפיץ בעולם את תורת הסוד, התורה שמאפשרת לנו לראות את העומק שבחיים, את הפנימיות. ר’ שמעון רוצה ללמד את תלמידיו ואת כולנו מהו מבט פנימי. המבט הפנימי בוחן את המציאות על פי הערכים, ואילו המבט החיצוני בוחן את המציאות על פי הצלחה חומרית. אומר ר’ שמעון לתלמידיו: אינני מתנגד לדינרים, אבל אנא מכם, אל תקבעו את סדר העדיפויות בחיים על פי דינרים. אם אדם עושה את האמת, גם אם הוא לא מרוויח הרבה מכך, אין זה משנה. לעומת זאת, אם אדם מרוויח הרבה אך הכסף אצלו חשוב יותר מכל הערכים – גם לכספו אין ערך.
העולם הבא הוא עולם האמת. בכל אחד מאִתנו קיים קצת מן העולם הבא – הנשמה שלנו. אומר ר’ שמעון: אם תהפכו את הדינרים לעיקר – חייכם יאבדו את העולם הבא שבהם, יאבדו את הערכים, המוסר, היושר והאמת, את הנשמה. ממש כמו שמי שמעתיק במבחן מציב בראש סדר עדיפויותיו את ההצלחה על פני היושר והאמת, ומעולם הבא שלו הוא נוטל. לחיים שמונְחים על פי הערכים יש טעם.
זהו טעם החיים באמת.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il