בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • ויצא
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לרפואת

שרה חדווה בת ברכה יוכבד

המורה שנפגעה קשות

undefined

הרב דניאל קירש

כסלו תשע"ט
פרשת ויצא
"ויאמר להם יעקב אחי מאין אתם"- לימד יעקב אבינו את לשונו לדבר אהבה ורעות, על כן אמר להם 'אחי', כי רק תוכחה כזאת הנאמרת מתוך אהבה, אחוה ורעות, מתקבלת יפה ונשמעת ברצון( העמק דבר)

סיפרה הרבנית בת שבע קנייבסקי עליה השלום (אשתו של הרב חיים קנייבסקי שליט"א):
פעם אחת, בזמן שהותה של בתה בסמינר בו למדה, נכנסה לכיתתה מורה מחליפה. בשלב כלשהו הורגש בכיתה ריח חזק של זבל שהגיע ככל הנראה מחוץ לכיתה. בתו של הרב חיים קנייבסקי פנתה בשקט לחברתה והעירה: "נראה שאי אפשר לברך כאן ברכות מפאת הריח הנורא של הזבל ששורר כאן כרגע". המורה שמעה את חלקי הדברים, אולם היתה בטוחה שהבחורה דיברה עליה, שהריח הרע מגיע ממנה, ושהיא מריחה כמו זבל. מיד כעסה עליה וביקשה ממנה לצאת מהכיתה. לא הועילו נסיונותיה של הבת להסביר שהמורה לא הבינה את דבריה. המורה גירשה אותה מהכיתה, והודיעה שלא תחזור לכיתה אלא לאחר שתביא על כך אישור מהמנהל ומאמא שלה.
המורה המחליפה דאגה לכך שמחנכת הכיתה תעודכן בסיפור, ואכן הבחורה חזרה לכיתה רק לאחר כמה ימים.
לאחר כ-15 שנה צלצל הטלפון בביתה של הבת של הרב קנייבסקי. על הקו היתה אישה בלתי מוכרת: "שלום, שמי רבקה. לפני כ-15 שנים מילאתי מקום בכיתתך." וכאן הזכירה בפני הבת את השתלשלות הדברים... "ברצוני לבקש ממך סליחה ומחילה, שלא נהגתי אליך כדין וביישתי אותך לחינם." כאן המשיכה בבכי וסיפרה שכל השנים הללו אינה מצליחה להתארס, והיא חוששת שזה קשור לסיפור זה.
הבת שמעה את הדברים, וכמובן מחלה לה מיד בלב שלם. באותו שבוע, אותה מורה התארסה בשעה טובה.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il