בית המדרש

  • מדורים
  • יש שואלים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

עזרא בן מעתוק הכהן

בית ללא אלימות

בית עם אלימות אינו בית של תורה.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

י"ז טבת תשס"ח
2 דק' קריאה 5 דק' צפיה
שאלה:
חבר שלי הודיע לי על רצונו לחזור בתשובה, ולהפוך מחילוני לחרדי קיצוני. הוא דורש ממני בכל תוקף לשמור צניעות ולחבוש כיסוי ראש מלא, שלא תבצבץ שערה אחת גם כשאני עוד רווקה, כדי שאתרגל לעניין, וגם מאחר שהוא לא מעוניין שגברים יסתכלו עלי כי לדעתו אני מושכת תשומת לב רבה מידי בשל יופיי הרב, ובמיוחד השיער שהוא מקביל לפריצות.
קראתי באתרים השונים שאין בכך חובה, אולם הוא מזהיר אותי כי זו חובתי ועל כן הוא רשאי אף להכות אותי אם לא אציית, כי הכאה לשם חינוך היא חובה שלו. קראתי בכמה אתרים כי זה נכון ואיני יודעת אם להתנגד לכך בתוקף (נגד אלימות) אבל אם ההלכה מתירה זאת, אולי עלי לקבל את הדין באהבה.
אני מאד אוהבת את החבר שלי וחשבתי להתחתן עימו ולמרות שאני יותר רחוקה מהדת ממנו, חשבתי שאיך שהוא אצליח לאט לאט להתקרב לדת ולמלא אחר דרישותיו, אבל עניין כיסוי הראש לא מצליח להשתרש אצלי. יש לי שיער יפה מאד וארוך. הוא אף אמר כי ברצונו לקצץ את שיער ראשי. מה עלי לעשות?
תשובה :
החבר שלך כנראה לא מבין עדיין מה היא דרכה של תורה, ואיך צריכים להיות היחסים בין בני הזוג על פי התורה. לפי התורה היחסים בין הבעל והאישה צריכים להיות מושתתים על אהבה והבנה הדדית . הבעל צריך לכבד את אשתו יותר מגופו. ואם הוא חוזר בתשובה ואשתו עדיין לא חזרה בתשובה כמותו, הוא צריך למצוא את הדרך איך לשכנע אותה כמה זה טוב לחיות על פי התורה, וכמה זה נכון לשמור את מצוות התורה, ועליו לעשות זאת בדרך של הסברה. ואם הוא אינו יודע להסביר היטב את הערך של קיום המצוות, עליהם ללכת לשמוע שיעורים והדרכות מרבנים, עד שהאישה תבין ותרצה בעצמה ללכת בדרכה של תורה, ואז קיום המצוות יהיה בשלמות מתוך רצון פנימי ומתוך הזדהות . אך בשום פנים אין לבעל רשות להכות את אשתו אפילו לשם שמים או מסיבות חינוכיות. ואפילו אין מקום לכפות את אשתו בלחץ מלולי, אלא רק בדרכי נועם - זו דרכה של תורה. ואם החבר שלך לא מבין את הדבר הבסיסי הזה, והוא חושב שבעל רשאי להכות את אשתו – יש כאן בעיה. אם הוא אומר זאת מפני שהוא טועה וחושב בטעות שכך התורה אומרת, אזי צריך להסביר לו שהוא טועה. אבל אם הוא גם באופיו אדם אלים, והוא חושב שחיי משפחה מתנהלים בצורה כזו שהבעל שולט וכופה את דעתו ואפילו מכה, הייתי מציע לך להתרחק ממנו ולא להינשא לו, אפילו אם את אוהבת אותו מאוד.
ובקשר לכיסוי השער. הכלל הוא שאישה צריכה להיות צנועה ולא להיות מתבלטת, מושכת ומגרה. ועל כן יש להתלבש בצניעות וגם לסדר את השערות בצורה צנועה. אך כל עוד האישה לא נשואה היא לא צריכה לכסות את שערה. ואולם אחרי הנישואים כל כבודה בת מלך פנימה, ועליה לכסות את השער בכיסוי ראש. אני מבין את הקושי שלך לקבל את ההלכה הזו של כיסוי הראש, אך זה עניין של הרגל, וכאשר מתרגלים ללכת עם כיסוי ראש זה כבר לא קשה. ואם מכסים את הראש בכובע יפה או במטפחת מתאימה לפעמים זה אפילו מוסיף ליופי ולעדינות.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il