בית המדרש

  • שידוכים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

הרב מרדכי צמח בן מזל

עיכובים בשידוכים

שאלה מהורים לרווקה שסובלת מעודף משקל, עצה להורים, הכשרון מחייב - שאלה מהורים לבת מוכשרת, קשיי הבנות המצטיינות והבנים הפשוטים, מקומו של הכשרון השכלי , המעלה והחסרון שבכשרון, העצה לחכמים, משמעות בחירה מתוך יראת חטא, לפי גודל החכמה גודל המעשים טובים, בחירת המסלול מתוך יראת חטא, לא לדחות את הנישואין.

undefined

הרב אליעזר מלמד

סיון תשס"ח
7 דק' קריאה
שאלה מהורים לרווקה שסובלת מעודף משקל
שאלה
ברוך ה' יש לנו ששה ילדים, מתוכם ארבע בנות, הגדולה בת עשרים ושש. אמנם בהתחלה לא עודדנו אותה להיפגש עם בחורים, כדי שתוכל לסיים את התואר בלי עול משפחה. אבל מאז שסיימה את לימודיה בגיל 23 הספיקה להיפגש עם בחורים רבים, ועדיין לא מצאה את זיווגה. פעמים רבות היא רצתה להמשיך בקשר אבל הבחורים סרבו. הם אפילו לא רצו להמשיך לבדוק, לעמוד על אישיותה וכשרונותיה, ולאחר פגישה אחת הם מנתקים את הקשר. חברות אמרו לי שאולי זה בגלל שהיא סובלת מעודף משקל. נכון, יש לנו במשפחה נטייה להשמנה, אבל זה לא אומר שאנחנו פחות טובות. מדוע הרבנים לא מחנכים את הבנים להסתכל על הדברים החשובים באמת, על האופי, על הפנימיות? האם בגלל שבחורה קצת שמנה לא מגיע לה להתחתן?!
תשובה
דברייך נוגעים ללב, ויהי רצון שבתך תמצא בקרוב את זיווגה, ומתוך הצער שהיא חווה תעמיק את רגישותה, ותזכה להקים בית נפלא, מלא אהבה ושמחה.
אכן רבים חושבים ששמחת הנישואין שלהם תלויה במראה החיצוני, ואם הבחורה לא תהיה ממש יפה בעיניהם, למרות מעלותיה, לא יוכלו לאהוב אותה בשלמות. כדאי לציין שגם בנות רבות מדקדקות במראם החיצוני של הבחורים, ופוסלות בנים טובים מפני שהם קצת מקריחים או קצת מלאים. והאמת אינה כך. המראה החיצוני הוא השער, שדרכו נכנסים, אבל אחר כך שמחת החיים והאהבה תלויות הרבה יותר במידות הטובות וביחסים שמתפתחים בין בני הזוג. בשום פנים לא ניתן לומר שאלה שזכו לבני זוג יפים הם גם מאושרים יותר.
ההסברים אודות "שקר החן והבל היופי" מועילים להחליש במידה מסוימת את הרדיפה אחר היופי, אבל הם אינם מבטלים את ערך היופי. וכיוון שמדובר במצווה שצריכה להיעשות ברצון הלב, כאשר לא מצליחים לעבור את "השער", לא יכולים להתקשר ולאהוב.
בדורות האחרונים רווחת התפישה שעודף משקל אינו יפה (אגב, בדורות קודמים הדעה הרווחת היתה הפוכה), ועל כן בנים רבים אינם רוצים להמשיך להיפגש עם בתכם. זה כואב מאוד, אבל תלונות לא יועילו. צריך למצוא את הדרך לצלוח את השער. למשל, לחפש בחור שידוע מלכתחילה שזה לא מפריע לו. כדאי גם שבתכם תתייעץ עם נשים חכמות ומנוסות. ואם אפשר, מוטב גם שתשתדל לרדת במשקל ותעשה התעמלות.

עצה להורים
עוד עצה חשובה מאוד. אמא שיודעת שלבנותיה יש נטייה להשמנה, צריכה לעודד אותן להתחתן בגיל צעיר. לבנים הצעירים (בני 21-22) המראה החיצוני פחות מפריע. הם יעברו בקלות את השער החיצוני, ותוך זמן קצר יוכלו ליצור עמן קשר אישי טוב, ומתוך כך יראו את מידותיהן הטובות ואת יופיין, ויוכלו להתחתן עמהן בשמחה שלימה.

הכשרון מחייב - שאלה מהורים לבת מוכשרת
שידוך לבת מוכשרת
שאלה בתנו, שמסיימת השנה את התיכון, מצטיינת מאוד בלימודיה. מוריה ממליצים לה על קריירה אקדמאית בתחום המדעים המדויקים. אך אנו חרדים שמא אם תשקיע בקריירה אקדמאית לא תוכל לבנות את משפחתה. ועוד יותר דואגים, אולי תתקשה למצוא שידוך. שמענו כבר שלבנות מוכשרות קשה למצוא שידוך, האם זה נכון? מה עושים כדי למצוא שידוך? יש לציין כי בתנו מחשיבה מאוד את דעתנו, ואף היא מבקשת להתייעץ בזה.

קשיי הבנות המצטיינות והבנים הפשוטים
תשובה אכן דאגתכם מובנת. המציאות כיום היא, שישנן שתי קבוצות שמתקשות יותר למצוא את זיווגן - בנות מוכשרות במיוחד, ובנים פשוטים במיוחד. מצד אחד, בנות לומדות באקדמיה כמו בנים, רוכשות מקצוע כמו בנים, יכולות להגיע להישגים מקצועיים כמו בנים. ומצד שני, רוב הבנות מעוניינות שבן זוגם יהיה יותר מוכשר מהן, או לפחות ברמתן, כדי שיעניק להן משענת וביטחון. כאשר מדובר בבנות כשרוניות זה אפשרי, יש לא מעט בנים מוכשרים ואף מוכשרים מאוד שיכולים להתאים להן גם מבחינה האופי והשאיפות. אבל כאשר מדובר בבנות מוכשרות מאוד, כבר קשה למצוא בנים מוכשרים כמותן ועוד יותר קשה למצוא מוכשרים מהן. ואם הן ממש גאוניות, כמעט ובלתי אפשרי למצוא בחור שיהיה כמותן.
גם הבנים נרתעים מבחורה מוכשרת, רבים מהם חוששים שהיא תבוז להם. הוא הגבר אמור להיות משענתה של בת זוגו, והנה היא מצליחה יותר. ואפילו אם היא תחליט להתפשר ולמחול לו על כך, הוא ירגיש כמי שנכשל בתפקיד החשוב בחייו, וחשש נורא ינקר בליבו, אולי אשתו המאוכזבת לא אוהבת אותו. ואולי עתה היא עדיין אוהבת אותו אבל מחר כבר לא. בחיים כאלה הוא לא מעוניין, הוא יעדיף אשה פשוטה שיוכל לבטוח בהערכתה ואהבתה כלפיו.

מקומו של הכשרון השכלי
ברור שהכשרון אינו מרכיב היחיד לטיבו של אדם, אבל הוא בהחלט אחד המרכיבים המרכזיים, ובמיוחד בדורות האחרונים, שבעקבות התפתחות המדע, הכשרון הפך להיות המפתח המרכזי להשגת כסף, כבוד והשפעה. עוד צריך להוסיף, כי ברור שהציונים אינם מבטאים את מלא הכשרון, ויש כאלה שציוניהם בינוניים אבל הם מצטיינים במקוריות ויוזמה. ולכן בת שציוניה הפורמליים הם עשר, יכולה לשמוח בבחור שציוניו נמוכים משלה אבל הוא מקורי ממנה, או בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה יותר או בעל אופי מנהיגותי.
בנוסף לכך, לפעמים לא כל כך חשוב לבנות שהבחור יהיה מוכשר מהן, ולפעמים לא כל כך מפריע לבנים שהבחורה מוכשרת מהם. ולכן הרבה מן הבנות המוכשרות מתחתנות, אולם בסופו של דבר, מקרב הבנות המצטיינות אחוז הרווקות שאינן מצליחות להינשא גבוה באופן משמעותי מאשר בקרב קבוצות אחרות. וכך גם המצב בקרב הבנים הפשוטים.

המעלה והחסרון שבכשרון
הכשרון הוא מתנה גדולה מן השמים, אך הוא גם מטיל אחריות כבדה מאוד. וכפי שאמרו חז"ל (שמו"ר לא, ג): "יש חכמה טובה לבעליה ויש רעה לבעליה". טובה לבעליה, זה יהושע שנאמר (דברים לד, ט): "וִיהוֹשֻׁעַ בִּן נוּן מָלֵא רוּחַ חָכְמָה", שהיה משקה כל ישראל מחכמתו. וזכה לה בזכות ענוותנותו הגדולה. רעה לבעליה, זה בלעם... שבגלל חכמתו התייהר לקלל את ישראל וסופו שנהרג בחרב וירש גיהנם.
וכן אחיתופל ודואג האדומי, שחכמתם גרמה להם להעיז פנים במלכות דוד, ולעורר מלחמה ושפיכות דמים, וסופם שירשו גיהנם. ואף שלמה המלך, זכה למעלות עצומות על ידי חכמתו, אבל חכמתו גם גרמה לו לחטוא, שלמרות שנאמר בתורה (דברים יז, יז): "וְלֹא יַרְבֶּה לּוֹ נָשִׁים וְלֹא יָסוּר לְבָבוֹ", אמר בלבבו, אני שחכם גדול אני, ארבה נשים ולבבי לא יסור. ולבסוף נאמר (מלכים א, יא, ד): " וַיְהִי לְעֵת זִקְנַת שְׁלֹמֹה נָשָׁיו הִטּוּ אֶת לְבָבוֹ".

העצה לחכמים
העצה הראשונה לחכמים היא מה שאמרו במסכת אבות (ג, יא-יב): "רבי חנינא בן דוסא אומר: כל שיראת חטאו קודמת לחכמתו חכמתו מתקיימת, וכל שחכמתו קודמת ליראת חטאו אין חכמתו מתקיימת. הוא היה אומר: כל שמעשיו מרובין מחכמתו חכמתו מתקיימת, וכל שחכמתו מרובה ממעשיו אין חכמתו מתקיימת".
שני חלקים לעצה: האחד, שמלכתחילה כל שיקול יהיה מתוך יראת חטא, כלומר, שבחירת הדרך תהיה לשם שמים. והשני, שתכלית החכמה תהיה מעשים טובים. כלומר, חכמה אמיתית היא חכמה שמביאה את האדם לשלמות מוסרית, וככל שהאדם יותר חכם כך הוא צריך להתאמץ להיות יותר טוב. ואם אכן המעשים הטובים מרובים מהחכמה סימן מובהק הוא שהחכמה מכוונת נכון אל האמת, ועל ידי כך היא מתקיימת ומתברכת.

משמעות בחירה מתוך יראת חטא
אדם חכם, שבהיותו צעיר הצליח בהכל בקלות, עלול לחשוב שגם בעתיד הוא מסוגל להשיג את הכל. הוא חושב שיוכל להיות עשיר ובעל מעמד, וכדרך אגב גם יוכל להקים משפחה, ואשתו תאהב אותו וילדיו יהיו מחונכים, וגם יספיק להמשיך להתפתח בתורה ולעשות מעשים טובים. כי הרי הוא מוכשר מאוד והכל ילך לו בקלות.
ובפועל ישקיע את רוב כוחותיו ברדיפת ממון תוך שהוא מזניח את אשתו וילדיו, ירדוף אחר כבוד ויתרשל בלימוד תורה ומעשים טובים. ובסופו של דבר, כשיבוא לסכם את חייו, ימצא כי בזבז את רוב ימיו לשווא, מהכסף לא נהנה כפי שקיווה, הכבוד חלף עבר, וכלפי הדברים החשובים באמת היה מנוכר, קר ועקר.
זאת לא חייבת להיות טעות חריפה כל כך, יכול אדם להשקיע את עצמו בחינוך ילדי ישראל או בעסקי ציבור ובתוך כך יזניח את אשתו וילדיו, ולבסוף יתברר לו שאת הריחוק שנוצר בינו לבין אשתו קשה לאחות, וילדיו כבר גדלו לא בדיוק כפי שקיווה.
ולכן הדריכו חכמים להקדים את יראת החטא. יראת החטא במובן השלם היא היראה שאדם צריך להתיירא שמא יחטיא את חייו. שמא מתוך שישקיע עצמו בדברים שונים, חשובים יותר או פחות, יזניח את הדברים החשובים ביותר. ובמיוחד אדם חכם עלול מתוך גאוותו לשגות בזה, ולכן עליו לשים לב יותר להקדים את יראת חטאו לחכמתו.
אם מתוך יראת חטא יבחר לעסוק בעסקים, כי יחשוב שלכך הוא מוכשר ועל ידי כך יוכל יותר לקדש שם שמים ולתקן עולם, אזי כספו לא יטה את ליבו מאהבת משפחתו, ובכספו יעשה מעשים טובים, צדקות וחסדים, וכך חייו יהיו מלאים ברכה לעצמו ולזולתו.

לפי גודל החכמה גודל המעשים טובים
ומכאן עצה לבחורה ש"סובלת" מכשרון רב וציונים גבוהים במיוחד. עליה לשקוד שיהיו מעשיה הטובים מרובים מחכמתה. כלומר, לא מספיק שבחורה חכמה תהיה בעלת מידות טובות ומעשים טובים ברמה רגילה, כי מה שטוב לבנות רגילות לא מספיק טוב בשבילה. עליה להתגדל במעשים טובים יותר מחכמתה. מעשי החסד שבחורה רגילה עושה אינם מספיקים לה. היא לא חייבת לגמול חסד בעבודות פשוטות בלבד, אדרבה, אם תוכל, טוב שתיעזר בכשרונותיה כדי לגמול חסד עם הסובבים אותה. אם תהיה למשל, רואת חשבון או כלכלנית תוכל לסייע לאנשים שאינם יודעים לנהל את כספם, אם תהיה רופאה תוכל לעזור לחולים מסכנים. אגב, גם החיוך שלה צריך להיות יותר עמוק ואמיתי מהחיוך שמספיק לבחורה רגילה.
מתוך טוב ליבה וחכמתה תבין שאם היא מוכשרת מאוד, בהחלט יתכן שבעלה יהיה מוכשר פחות ממנה. אין בזה שום פסול, לפעמים האיש יותר מוכשר ולפעמים האשה יותר מוכשרת.

אם לא כן, חכמתה תגבר על מידותיה, ובעל כרחה תטה אותה למידה של גאווה וחוסר התחשבות. הכשרון המחשבתי שאותו היא טורחת לפתח יגדל על חשבון הרגישות שלה. ואז באמת יקשה עליה למצוא את זיווגה. אם יהיה מוכשר פחות תזלזל בו, אם יהיה מוכשר יותר תחשוש שלא יעריך אותה מספיק ולא יתן לה להתפתח כראוי. לא רק את זיווגה יקשה עליה למצוא, גם את עצמה, את נשמתה, תתקשה למצוא. החכמה החיצונית תאפיל על עיקר החיים שהוא הרצון להיטיב. בחורים טובים ירתעו ממנה. וכשתמצא לבסוף חתן, חכמתה היתירה תהפוך לחיץ בינו לבינה. וככל שתצליח יותר בחכמתה החיצונית ובקריירה שלה מחוץ לבית, כך בתוך הבית פנימה החיץ בינה לבינו יגדל.

בחירת המסלול מתוך יראת חטא
ולגבי הלימודים באקדמיה, למרות שהנושא מורכב משיקולים רבים, הכלל הוא שאם מעשיה הטובים יהיו מרובים מחכמתה, והשיקול המרכזי שלה בבחירת הקריירה האקדמאית יהיה לשם שמים, כדי להועיל לחברה ולקדש שם שמים - אין חשש שהכשרון יהפוך אותה לבעלת גאווה, וגם אין לחשוש שלא תצליח להינשא ולקיים חיי משפחה טובים. מפני שגם אם בעלה לא יהיה מוכשר כמותה, וגם אם משכורתו תהיה נמוכה משלה, תדע שהכנות והמידות הטובות הם העיקר ואילו הכשרון הוא רק כלי להגשמת השאיפות הטובות. וממילא תעריך אותו באמת על כל הטוב שבו, ואף תדע להבהיר לו את זה באלף דרכים, כפי כשרונה הטוב, וממילא גם הוא יהיה מאושר במחיצתה.

לא לדחות את הנישואין
ואחרי הכל, עצה חשובה שמתאימה לכולן, לא לדחות את הנישואין. למרות שאיחור הנישואין יקל על לימודיה, הסיכון שבאיחור הנישואין גדול מדי, קל וחומר כשמדובר בבת מוכשרת במיוחד, שככל שתהיה מבוגרת יותר כך תתקשה יותר למצוא את זיווגה.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il