בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
4 שיעורים
  undefined
  תולדות

  "ושבתי בשלום אל בית אבי"

  הבסיס לכל בנין החינוך הוא החינוך בבית אבא

  דבר ה' במראה החלום  הנדר הראשון שמוזכר בתורה  יעקב לוקח אתו אך ורק את האוצרות הטמונים באישיותו  אשא עיני אל ההורים  האם תופסת ההגה והאב הוא הקברניט  אין רשות לאב להיות רודן  'תורת האבות' היא בסיס ל'תורת משה'  לכו נא אצל אבותיכם!  תפקידה של האם בבנין החינוך  אהבה לכל הבנים בשווה  בית ספר לא מסוגל לחנך  אי אפשר לדרוש מהמורה להיות מלאך

  הרב שמעון כהן | כסלו תשע"ז
  undefined
  תולדות

  מבית אבא למקום של תורה

  החיים בבית לעומת החיים בפנימיה

  חמש עשרה שנה משותפות  יעקב אבינו היה למדן מלידה  מה כוחו של משה רבנו?  למשה רבנו יש אבא ואמא  תואר ראשון באקדמיה לחקר האלקות  הילד אינו קיים למענך  אבותינו ורבותינו הרחיקו נדוד מביתם  הוי גולה למקום תורה  כרחם אב על בנים  מי גרם לרבי אלעזר שיהיה בן תורה?

  הרב שמעון כהן | כסלו תשע"ז
  undefined
  תולדות

  חינוך הנער לאור פרשיית יעקב ועשיו

  גליון 121

  נשואי יצחק עם רבקה והולדת התאומים , תשוקה לתורה - אברהם מתחיל ויצחק ממשיך , ימ"ח מיוחד שמופקד על מנות אחרונות , התשוקה היא הבסיס ללימוד תורה , מה יגרום לילד להתפלל טוב יותר? , למה העוּבר כולו בא מהצד שלי? , משל להדס ועצבונית , יצחק אהב קודם כל את יעקב , אפשר היה לחולל אצל עשיו שינוי , ברכת הורים עודפת על ברכת אחרים , ה"סטייפלר" מוריד דמעות כדי שחיימק'ה שלו יצא בן תורה , לתת את הכלים המתאימים , חינוך הנער לפי מזלו וטבעו , פחח לא יכול להיות צורף וצורף לא יכול להיות פחח , לזהות את המזון הרוחני שהילד זקוק לו , אחד מוכשר לדברי הלכה ואחֵר לדברי אגדה , שמחה בחלקנו ובחלק ילדינו.

  הרב שמעון כהן | כסלו תשע"ו
  undefined
  תולדות

  פרשיית העיבור של יעקב ועשיו

  מתהליך הטהרה של זוהמת נחש הקדמוני

  הפלא ופלא מפליא לעשות , אולי העובר בלתי כשר , חבילה של שאלות , עשיו שתה את דם נידות אמו , זירוז הליכים בתיקון העולם , נישואי אברהם עם הגר המצרית , אברהם נימול רק אחרי הולדת ישמעאל , הולדת יצחק בהיות אברהם ושרה זקנים , פרשת העקדה - לידה מחודשת , היה בלתי אפשר לישא זולת בת זוגו הקדושה , תולדות ישמעאל ותולדות יצחק , שתי תכונות באישיותה של רבקה , גרעין וקליפה - העולם משיל את חלקי הזוהמה.

  הרב שמעון כהן | חשוון תשע"ה
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il