בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
9 שיעורים
  undefined
  רביבים

  פך השמן הטהור בבתי ישראל

  אדם שיתעלם מהכאב ומהחסרונות ייפול ויתרסק וצערו וכאבו יגדלו יותר. לפיכך, המודעות של בני האדם לעונש שקיבלו אדם וחווה על חטאם ולכאב ולצער שמלווים את החיים היא המפתח להנעת התהליך שבו יוכלו לתקן בהדרגה את השבר, עד שיגיעו לבסוף למדרגה גבוהה יותר ממה שהיו בתחילה

  הרב אליעזר מלמד | ז' טבת תשפ"א
  undefined
  פרו ורבו

  איסור הפלות

  שאלת העוברים הסובלים מתסמונת דאון, מחלוקת הפוסקים, האם נכון לפרסם הלכה זו?, מקרים שאין בהם מחלוקת, האם מותר לשאול רב שמיקל?, מעלתם של הורי הילדים, מעשה מהרב ישראלי זצ"ל, תגובת הרב רפי פוירשטיין, מענה לתגובה , איזה בדיקות כדאי לבצע בהריון.

  הרב אליעזר מלמד | תמוז תשס"ח
  undefined
  שידוכים

  נישואי אלמנה

  נישואין שניים, הרב גוסטמן היה בן שבעים, להבנת ההבדל בין הלכה לסיפור, כיצד ללמוד סיפורים, ההלכה בנוגע לאלמנים ואלמנות, דברי גדולי ישראל והמגיד ממזריטש, אימתי ראוי ומצווה להינשא בשנית, החלטה כאובה מתוך שמחה.

  הרב אליעזר מלמד | סיון תשס"ח
  undefined
  שידוכים

  נישואין וקריירה

  ההבטחות והמציאות, הסדר הנכון, על ערך הקריירה לנשים.

  הרב אליעזר מלמד | סיון תשס"ח
  undefined
  שיעורים נוספים

  שירות לאומי ונישואין - הבהרות

  לאחר סדרת השיעורים שניתנו בנושא שירות לאומי לבנות וביאור דעת הרב למצטיינות ואידיאליסטיות שמעוניינות לתרות באופן משמעותי לעם ישראל, הגיעו מספר תגובות מבנות שקראו את המאמרים. הרב התייחס לדעות אלו ותשובותיו ניתנות כאן.

  הרב אליעזר מלמד | סיוון התשס"ו
  undefined
  רביבים

  זוגיות לאחר המוות

  לבטיהם של מי שאיבדו את בן זוגם אם להינשא שנית; גדרים הלכתיים: מתי חובה להינשא שנית, מתי מצווה ומתי רשות אין למדים הלכה מפי מעשה; הסיפורים על גדולי ישראל מתווים דרך כיצד לנהוג בתוך גבולות ההלכה; מתי ראוי להינשא שוב, ומתי אפשר להימנע.

  הרב אליעזר מלמד | ר"ח חשוון תשס"ה
  undefined
  רביבים

  הסתה כנגד בתי הדין וההלכה

  בניגוד לפרסומים המטעים, הרב גולדברג מתנגד לנוסח המוצע של הסכם קדם-נישואין; ההסתה התקשורתית גרמה לכך שנשים מאשימות את בתי הדין בכל בעיה משפחתית; הסכם, שסמכות בית הדין לא מעוגנת בו יביא לריבוי גירושין; ערכי היסוד של בתי המשפט החילוניים מפוררים את מוסד המשפחה.

  הרב אליעזר מלמד | תמוז תשס"ד
  undefined
  רביבים

  לחיזוק בתי הדין

  תגובה מהרב קנוהל בעניין הסכם קדם-נישואין; תשובה: התחייבות להתדיין בדין תורה צריכה להיות תנאי מעכב לחתימת ההסכם; דעת הרב זלמן גולדברג שליט"א; חיזוק כוחו של בית הדין יקל על המתגרשים; גם כיום ההליכים בבית הדין הרבני מזורזים יותר מבבתי המשפט; דיינים שמאחרים ונוקטים סחבת הם בגדר דיין שאינו הגון, ויש לפטרם.

  הרב אליעזר מלמד | סיוון תשס"ד
  undefined
  רביבים

  הסכם קדם נישואין - לא לחתום

  בהסכם המוצע חסרה התחייבות לקיים כל התדיינות אך ורק בבית דין רבני; וכן חסרה נשיאה באחריות של הצד האשם בפירוק הנישואין; מיהי "האגודה הישראלית לטיפול במשפחה", ומדוע השכנת שלום בית מופקדת בידיה?

  הרב אליעזר מלמד | אייר תשס"ד
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il