בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
5 שיעורים
  undefined
  רביבים

  מה יועילו ההפגנות?

  חובת התוכחה ´עד שיכנו´ מתקיימת בימים אלו; מצווה להוכיח כדי להרחיק מעבירה וכדי לבטא את חומרת העבירה. השתדלות רוחנית בלבד דומה לתפילה על החולה במקום להסיעו לבית החולים; ועם זאת, עיקר התיקון בלימוד תורה ובחינוך. יתרון החייל הפשוט על המפקד הבכיר; האלוף הדתי אלעזר שטרן ניצב בגאווה כמוכיח בשער נגד המוכים והנרדפים.

  הרב אליעזר מלמד | תמוז תשס"ה
  undefined
  רביבים

  אמונה ושמחה במאבק

  מדוע נגזר על משה שלא ייכנס לארץ; "לא האמנתם בי" לא פעלו מתוך שמחה; המפגינים על הכבישים ומסרבי הפקודה בונים אומץ לב יהודי ואזרחי; רק מרי אזרחי יוכל לערער את השלטון המושחת; חובת המחאה מוטלת גם על הנהגים הנוסעים בכבישים; בישראל אין איזונים במערכות השלטוניות והציבוריות אלא הכול שמאל.

  הרב אליעזר מלמד | תמוז תשס"ה
  undefined
  רביבים

  לא גזירה משמים

  אם לא ניתן לעצור את הגירוש בדרך חוקית, האם יש לראות בו גזירה משמים? אם נצליח ללא אלימות למנוע את הגירוש וחורבן הישובים מה טוב; אם לא, נדע שעשינו את מה שביכולתנו; השאלה תלויה בכמות האנשים: אם המוני יהודים יתקוממו כנגד השלטון, התוכנית תתבטל; גל ההתנגדות הולך ומתרומם, האם יספיק לפני הגירוש להגיע לגובה הנדרש להפלת הממשלה?

  הרב אליעזר מלמד | אייר תשס"ה
  undefined
  שיחות לפני הגירוש

  אמונה במבחן

  אפשר להיחלש בגלל משברים ואפשר גם להתחזק; אדם חזק ומלא אמונה יגייס מתוכו כוחות חדשים כדי להתגבר על משבר; להתחזק עוד לפני בוא הצרה; להתחזק בקביעות עיתים לתורה, בבניית המשפחה ובקירוב רחוקים; הבוגדים בבני עמם יבגדו גם במשפחתם ובעצמם; כאשר מדברים על הרס וחורבן - כמה טוב להוסיף חיים.

  הרב אליעזר מלמד | אדר ב' תשס"ה
  undefined
  רביבים

  למרות הכל - מרבים בשמחה

  האם היישובים ייחרבו חלילה? איננו יודעים; אסור להתייאש מרחמי שמים; להרבות בשמחה משנכנס אדר, ולדעת שסוף הצרות להפוך לישועות; מצבנו טוב לאין ערוך לעומות דורות קודמים; לא הפוליטיקאים והמצביאים אלא ה' הוא המושיע אותנו, היום ובעבר; השפעת הבחירה על תהליך הגאולה; המתפקדים לליכוד יענישו את הפוליטיקאים על מעשיהם הרעים; להמשיך בבנייה לטווח ארוך.

  הרב אליעזר מלמד | אדר א' התשס"ה
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il