בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
9 שיעורים
  undefined
  רביבים

  יום דין כלל ישראלי

  משנה: הגמול הכתוב בפרשה, ומתקיים בעולם הזה – בעיקר לכלל ישראל * היחיד מקבל את שכרו או את עונשו לאחר מותו, ובחייו תלוי גם באומה * גם הדין בראש השנה נכתב בעיקר על הכלל – על ישראל ולאחר מכן האומות * קיומנו נצחי וגאולתנו מובטחת, אך השאלה כיצד זה יקרה תלויה במעשינו * כשקיים בית מקדש, הגמול מתקיים בעולם הזה, וממילא ישראל פועלים באופן מוסרי ולא מחכים שבעולם הנשמות הכול יסתדר * אם הנוסעים לחו"ל בראש השנה שוכחים מכלל ישראל ומהמקדש, נסיעתם נחשבת לחטא.

  הרב אליעזר מלמד | אלול תשע"ז
  undefined
  רביבים

  סודו של יום הכסה

  ראש השנה הוא החג היחיד שנחגג במשך יומיים גם בארץ ישראל, מפני האור הגדול הגנוז בו , ביום הראשון מכוונים להמליך את ה' על כלל העולם, וביום השני מבקשים שהכלל יתגלה גם בפרטים , נשים שמביאות ילדים קטנים שמפריעים לתפילה בבית הכנסת, צריכות לבקש מחילה מכל שאר הנשים , באיזה אופן ניתן לרחוץ בחמים ביום טוב , עצה לרופאים ולחולים השואלים אותם, בעניין צום יום הכיפורים

  הרב אליעזר מלמד | תשרי תשע"ד
  undefined
  רביבים

  יום הדין בראש השנה ובכל השנה

  בראש השנה מעניק הקב"ה חיים חדשים לברואיו ולכן גם דן אותם * תשובה בחודש אלול היא כמו תיקון העבירה בטרם משפט * הדין הוא גם הזדמנות לחזור בתשובה, להתנקות ולהתעלות * הדין שמתקיים בראשי חודשים, בשבתות, בכל יום ובכל שעה בהתאם למעשי האדם ותשובתו * תשובת כלל הציבור יכולה לקרוע את גזר הדין, ותשובת היחיד יכולה להמתיק אותו * דין היחיד בעולם הזה תלוי גם בדין הכלל, והחשבון הסופי של שכר המצוות והעבירות נפרע בעולם הנשמות ובתחיית המתים

  הרב אליעזר מלמד | אלול תשע"ג
  undefined
  ענינו של ראש השנה

  זיכרון ליום ראשון

  ראש השנה כבריאת עולם זוטא * עיקר הדין בעולם הזה הוא על כלל ישראל * האם מותר להתרחץ ולחפוף את הראש בראש השנה.

  הרב אליעזר מלמד | תשרי תשע"ב
  undefined
  ענינו של ראש השנה

  עמידה לפני ה' ביראה ובשמחה

  אין אושר פנימי עמוק יותר מהתשובה והחזרה אל הנשמה הטהורה שלנו , מדוע אין מתוודים על חטאים בראש השנה?

  הרב אליעזר מלמד | תשרי תשע"א
  undefined
  ענינו של ראש השנה

  יום דין ושמחה

  לבוש חג וסעודות חג בראש השנה, למרות אימת הדין ● כיצד אפשר להיות בטוחים שייגזר דיננו לטובה? ● אכילת הסימנים בליל ראש השנה - המשך של התפילה ● מתי אוכלים את הסימנים, ועל איזה מהפירות יש לברך קודם.

  הרב אליעזר מלמד | תשרי תשס"ט
  undefined
  ענינו של ראש השנה

  'ונתנה תוקף' וסוד הקיום היהודי

  הפיוט 'ונתנה תוקף', שכולו תשובה וצידוק הדין, נכתב כשמחברו שרוי בייסורים נוראים, על סף מותו; פרשת רבי אמנון וההגמון משקפת את תמצית הקיום היהודי בגולה: חולשה, תלות בצדדים פיזיים, פוליטיים ונרדפות דתית ומאידך עוצמה רוחנית אדירה; רבי אמנון מייצג את עמינו.

  הרב אליעזר מלמד | ערב יום כיפור תשס"ה
  undefined
  ענינו של ראש השנה

  דמעות של ראש השנה

  האר"י הקדוש: מי שאינו בוכה בראש השנה אין נשמתו שלמה; לא מדובר בבכי על העוונות, אלא על ירידת הנשמה וריחוקה מהעליונים; מקלחת בראש השנה ובשבת; להוסיף חיים; מדוע בראש השנה עושים יום טוב שני גם בארץ ישראל.

  הרב אליעזר מלמד | ערב ראש השנה תשס"ה
  undefined
  ענינו של ראש השנה

  קידוש החודש וראש השנה

  ראש השנה נקבע מן התורה ליום אחד, מדוע אם כן בימינו הוא יומיים? כיצד נקבע ראש חודש? קביעת החגים נעשית על פי ראש חודש; דין ברכת שהחיינו ביום השני של ראש השנה.

  הרב אליעזר מלמד | תשס"ד
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il