בית המדרש

x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
26 שיעורים
  undefined
  רביבים

  התקפות על מצוות השירות בצבא

  גם אם הטענות על המצב הרוחני הקשה בצבא נכונות, יש לשקול אותן באופן הנכון – בתור טענות פרטיות * התורה מבחינה הבחנה יסודית בין מצוות כלליות למצוות פרטיות, וקושיות פרטיות אינן יכולות לדחות מצווה כללית * כשם שאין מבטלים את מצוות יישוב הארץ בגלל בעיות מסוימות בקרב היושבים בה, ואין סוגרים את הישיבות בגלל כמה רבנים שנחשדים בהתנהלות פסולה, כך הליקויים הפרטיים בצבא אינם דוחים את המצווה הגדולה לשרת בו * יש ללמוד על ערך השירות בצבא, ובמקביל לתקן את הבעיות

  הרב אליעזר מלמד | טבת תשפ
  undefined
  21 דק'
  במהלך השירות

  הקב"ה מעל הכל

  הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א | אדר תשע"ז
  undefined
  רביבים

  קשייו של החייל הדתי

  חובת המחאה על בעיות דת בצבא נתקלת בקשיים שמחייבים חשיבה נוספת * מכתב מחייל ששירת שלוש שנים בשריון על בעיות קשות שבהן נתקל בשירותו * חייל שמגיש תלונה נגד חבריו או מפקדיו ייחשב למלשין ו"שטינקר" ויסבול מהתנכלויות ונידוי * יחסים עכורים בין החייל לחבריו ומפקדיו עלולים לפגוע בתפקוד המבצעי ולהביא לידי סכנת נפשות * דיוק בחובת המחאה: חייל שנתקל בבעיה חייב לשתף בה את מפקדיו. ידיעת הבעיות תצמצם את היקפן * חובת המחאה הנוקבת לא מתבטלת, אך ייתכן שכדאי לדחותה

  הרב אליעזר מלמד | אדר תשע"ז
  undefined
  רביבים

  החייל התורני וקדושת המחנה

  * מדוע דווקא במחנה יש צורך בקדושה יתרה * שמירת קדושת המחנה מונעת התרת רסן האופיינית לחיילים בעת מלחמה * שמירת קדושת המחנה מנתבת את המלחמה למטרה אידיאלית של תיקון העולם * המצב הדתי בצה"ל כיום טוב יותר עבור החייל הדתי הממוצע וקשה יותר עבור החייל התורני * למרות השיפור, עדיין חיילים דתיים רבים מסירים את הכיפה במהלך שירותם

  הרב אליעזר מלמד | תשע"ד
  undefined
  צניעות

  למנצח שיר מזמרת?

  מהפירושים על שירת דבורה עולה חשיבותן הרבה של הנשים ושירתן, בתנאי שתיעשה בנפרד * לא כדאי לצבא לוותר על חייליו הדתיים למען מופעי בידור מעורבים.

  הרב יצחק הלוי | תשע"ב
  undefined
  53 דק'
  במהלך השירות

  פידיון שבויים ודין המאחזים

  מתוך לימוד ליל הושענא רבה בישיבת רמת גן תשע"ב

  דברים בעניין העסקה לשחרור החייל גלעד שליט. עיון הלכתי בסוגיית הישוב מיגרון שייתכן ונבנה על אדמות פרטיות. דין סוכה גזולה והחילוק בין גזילת קורה אחת לגזילת סוכה שלימה וכן ההבדל בין שוגג למזיד. בנייה על קרקע גזולה - דינה כסוכה גזולה. ההבדל בין קרקע פרטית לקרקע ציבורית. עיון במצב של אינטרס ציבורי.

  הרה"ג יעקב אריאל | כ' תשרי תשע"ב
  undefined
  שונות

  דתיים בצבא

  הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א | כ"ט בשבט ה'תשנ"ד
  undefined
  בימה תורנית

  מהו תפקידו של הרב-הצבאי?

  כולנו פוגשים בהם. בשירות המילואים או הסדיר, בשגרה ובשדה-הקרב, בדאגה לכשרות ביחידה, בשמירה על דיני הצניעות בצבא, או בשיעורי התודעה-היהודית. על רקע קורס הרבנים-הצבאיים שמתקיים בימים אלו, תעסוק הבמה השבוע בראייה התורנית של תפקיד הרב-הצבאי ביחידתו.

  רבנים שונים | אב תשס"ט
  undefined
  במהלך השירות

  גיוס מילואים בשבת

  הנחיות הלכתיות מאת הרבנות הצבאית

  לקראת גיוס, הכנת תיק, זמינות, יציאה לנקודת האיסוף/חיול, הגעה לנקודת האיסוף/חיול, התייצבות, קבלת הציוד, עקרונות להכנת הציוד, הכנת הציוד, כתיבה חיונית, מטווח.

  רבנים שונים | טו טבת תשס"ט
  undefined
  1:08
  במהלך השירות

  שבת בצבא

  בישול בצבא; קידוש על כוס חד-פעמית; חילול שבת מטעמים מבצעיים; בעיית השערים החקלאיים; ניוד אוכל בשבת; הותרה ודחויה בצבא.

  הרב רואי מרגלית | תמוז תשס"ח
  undefined
  52 דק'
  במהלך השירות

  הכנה לצבא

  כיצד מסדרים את זמני התפילות בצבא? איך מתמודדים מול מערכת שאינה מבינה? מה עושים כדי למנוע בעיות כשרות? האם לברך על שתיה ממימיה?

  הרב רואי מרגלית | כ"ח תמוז התשס"ח
  undefined
  16 דק'
  מצוות השירות

  הכנה לצבא

  תלמידי ישיבה ההולכים לצבא צריכים לחוש כל העת את המצוה הגדולה שבכיבוש הארץ ושמירה עליה, ואת השליחות הגדולה שלהם כיצוג התורה וממילא שמירת מעשיהם כדי לא להביא לחילול ה'.

  הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א | כ"ו תמוז התשס"ח
  undefined
  רביבים

  על הלחם ועל הלחימה

  צה"ל מפסיד לוחמים בגלל שילוב חיילות ● דתיים 'מתונים' מכשילים את בכירי הצבא בהחלטות שגויות ומזיקות ● המאבק על טוהר המחנה קדם בהרבה ל'התנתקות' ● תגובה לדברי הרבנות הראשית על בד"צים בעייתיים.

  הרב אליעזר מלמד | ב אדר ב תשס"ח
  undefined
  רביבים

  מדריכות, מפקדות וקדושת המחנה

  בירורים בעקבות סירובם של חיילי הסדר להשתתף בקורס בהדרכת חיילות ● יש שואלים: מה ההבדל בין הדרכה ע"י חיילות לבין לימוד באוניברסיטה? ● הצורך בדעת ובמידתיות בכל תחום בחיים כדי לאזן בין ערכים.

  הרב אליעזר מלמד | ח אדר א תשס"ח
  undefined
  כי תצא

  ונשמרת מכל דבר רע

  משך דורות רבים לא היתה פרשה זו רלוונטית. היום, פרשה זו שבתורה מעשית. "כי תצא מחנה על אויביך ונשמרת מכל דבר רע". בזמן מלחמה, ואנו נמצאים בזמן כזה במלחמה, בלבנון, בגבולות, ביהודה ובשומרון ובחבל עזה. בזמן כזה צריך לשמור על רמת התנהגות גבוהה, "ונשמרת מכל דבר רע".

  הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א | טו באב תשס"ז
  undefined
  רביבים

  מבית המדרש הצה"לי

  'הלכה כסדרה' - פסקי הלכה מבית הרבנות הצבאית. איסור צחצוח נעליים בשבת. ההיתר למחוק כתובות הסתה ונאצה דרוש רמטכ"ל שמאמין כי ניתן לנצח את הטרור.

  הרב אליעזר מלמד | שבט תשס"ז
  undefined
  רביבים

  הופעה של מהדר במצוות

  האומץ להקשות על הפקודה הציל חיי אדם במלחמה; האם ההלכה להוציא את הציציות נוגעת רק לאשכנזים? דעת השו"ע שיש ללבוש טלית קטן על הבגד, ודעת האר"י שיש ללבשו תחת הבגדים.

  הרב אליעזר מלמד | אלול תשס"ו
  undefined
  רביבים

  מחנה קדוש

  לעמוד על קיום הסיכומים בלי להיכנס לנימוקים והסברים; תמונות לא צנועות במגורי חיילים; אימוץ וכיבוד הורים: האם מי שנמסר לאימוץ חייב בכבוד הוריו הביולוגיים? האם בן מאומץ צריך להתוודע להוריו הבילוגיים? כיבוד הורים כלפי הורים מאמצים.

  הרב אליעזר מלמד | אייר תשס"ו
  undefined
  מצוות השירות

  החלצו מאתכם אנשים לצבא

  איגרת לבן ישיבה היוצא לצבא

  פנייה למתגייס; על המצווה, על הקשיים ועל האתגרים; איך הולכים לצבא בגדלות? מה המסגרת המתאימה ביותר לבן ישיבה?

  הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א | כסלו התשס"ו
  undefined
  במהלך השירות

  סמכות הרבנות הצבאית

  האם עדיף שחיילים יפנו את שאלותיהם בהלכה לרבנות הצבאית; בימינו חסרה ברבנות הצבאית גדלות בתורה ועצמאות תורנית; מעשה ברב צבאי שפסק נגד המשנה ברורה.

  הרב אליעזר מלמד | כסלו תשס"ו
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il