בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
15 שיעורים
  undefined
  רביבים

  התקפות על מצוות השירות בצבא

  גם אם הטענות על המצב הרוחני הקשה בצבא נכונות, יש לשקול אותן באופן הנכון – בתור טענות פרטיות * התורה מבחינה הבחנה יסודית בין מצוות כלליות למצוות פרטיות, וקושיות פרטיות אינן יכולות לדחות מצווה כללית * כשם שאין מבטלים את מצוות יישוב הארץ בגלל בעיות מסוימות בקרב היושבים בה, ואין סוגרים את הישיבות בגלל כמה רבנים שנחשדים בהתנהלות פסולה, כך הליקויים הפרטיים בצבא אינם דוחים את המצווה הגדולה לשרת בו * יש ללמוד על ערך השירות בצבא, ובמקביל לתקן את הבעיות

  הרב אליעזר מלמד | טבת תשפ
  undefined
  רביבים

  קשייו של החייל הדתי

  חובת המחאה על בעיות דת בצבא נתקלת בקשיים שמחייבים חשיבה נוספת * מכתב מחייל ששירת שלוש שנים בשריון על בעיות קשות שבהן נתקל בשירותו * חייל שמגיש תלונה נגד חבריו או מפקדיו ייחשב למלשין ו"שטינקר" ויסבול מהתנכלויות ונידוי * יחסים עכורים בין החייל לחבריו ומפקדיו עלולים לפגוע בתפקוד המבצעי ולהביא לידי סכנת נפשות * דיוק בחובת המחאה: חייל שנתקל בבעיה חייב לשתף בה את מפקדיו. ידיעת הבעיות תצמצם את היקפן * חובת המחאה הנוקבת לא מתבטלת, אך ייתכן שכדאי לדחותה

  הרב אליעזר מלמד | אדר תשע"ז
  undefined
  רביבים

  החייל התורני וקדושת המחנה

  * מדוע דווקא במחנה יש צורך בקדושה יתרה * שמירת קדושת המחנה מונעת התרת רסן האופיינית לחיילים בעת מלחמה * שמירת קדושת המחנה מנתבת את המלחמה למטרה אידיאלית של תיקון העולם * המצב הדתי בצה"ל כיום טוב יותר עבור החייל הדתי הממוצע וקשה יותר עבור החייל התורני * למרות השיפור, עדיין חיילים דתיים רבים מסירים את הכיפה במהלך שירותם

  הרב אליעזר מלמד | תשע"ד
  undefined
  רביבים

  על הלחם ועל הלחימה

  צה"ל מפסיד לוחמים בגלל שילוב חיילות ● דתיים 'מתונים' מכשילים את בכירי הצבא בהחלטות שגויות ומזיקות ● המאבק על טוהר המחנה קדם בהרבה ל'התנתקות' ● תגובה לדברי הרבנות הראשית על בד"צים בעייתיים.

  הרב אליעזר מלמד | ב אדר ב תשס"ח
  undefined
  רביבים

  מדריכות, מפקדות וקדושת המחנה

  בירורים בעקבות סירובם של חיילי הסדר להשתתף בקורס בהדרכת חיילות ● יש שואלים: מה ההבדל בין הדרכה ע"י חיילות לבין לימוד באוניברסיטה? ● הצורך בדעת ובמידתיות בכל תחום בחיים כדי לאזן בין ערכים.

  הרב אליעזר מלמד | ח אדר א תשס"ח
  undefined
  רביבים

  מבית המדרש הצה"לי

  'הלכה כסדרה' - פסקי הלכה מבית הרבנות הצבאית. איסור צחצוח נעליים בשבת. ההיתר למחוק כתובות הסתה ונאצה דרוש רמטכ"ל שמאמין כי ניתן לנצח את הטרור.

  הרב אליעזר מלמד | שבט תשס"ז
  undefined
  רביבים

  הופעה של מהדר במצוות

  האומץ להקשות על הפקודה הציל חיי אדם במלחמה; האם ההלכה להוציא את הציציות נוגעת רק לאשכנזים? דעת השו"ע שיש ללבוש טלית קטן על הבגד, ודעת האר"י שיש ללבשו תחת הבגדים.

  הרב אליעזר מלמד | אלול תשס"ו
  undefined
  רביבים

  מחנה קדוש

  לעמוד על קיום הסיכומים בלי להיכנס לנימוקים והסברים; תמונות לא צנועות במגורי חיילים; אימוץ וכיבוד הורים: האם מי שנמסר לאימוץ חייב בכבוד הוריו הביולוגיים? האם בן מאומץ צריך להתוודע להוריו הבילוגיים? כיבוד הורים כלפי הורים מאמצים.

  הרב אליעזר מלמד | אייר תשס"ו
  undefined
  במהלך השירות

  סמכות הרבנות הצבאית

  האם עדיף שחיילים יפנו את שאלותיהם בהלכה לרבנות הצבאית; בימינו חסרה ברבנות הצבאית גדלות בתורה ועצמאות תורנית; מעשה ברב צבאי שפסק נגד המשנה ברורה.

  הרב אליעזר מלמד | כסלו תשס"ו
  undefined
  במהלך השירות

  מה הקשר בין זקיפות קומה לאחדות?

  יש מצווה להתגייס לצבא? יהא אדם חייל ולא עבד חייל; מה לגבי ישיבות ההסדר? גודל הכיפה; בצבא צריכים להחמיר ולהתקדש יותר; מה עדיף להיות דתי פתוח או קיצוני?

  הרב אליעזר מלמד | תשרי תשס"ו
  undefined
  במהלך השירות

  ד - מהלכות צבא ומלחמה חלק ב'

  ח - האם בצבא צריכים להקל או להחמיר; ט - פקודה כנגד מצוות התורה; י - איסור הקמת יחידות מעורבות ושירות בהן; יא - נשים בצבא; יב - מצווה להציע שלום; יג - מלחמת חורמה; יד - הכרתת רשעים במלחמה.

  הרב אליעזר מלמד
  undefined
  רביבים

  צה"ל - צבא חילוני?

  מעשה בחיילים דתיים שנשאלו אם מפריע להם שמחללים שבת בקרבתם; אין לומר שחילול שבת וניבול פה אינם מפריעים לנו; הדתיים משרתים כיחידים בצבא שהאווירה הכללית בו חילונית; האווירה החילונית בצבא מרתיעה דתיים וחרדים מלהתגייס ופוגעת בביטחון.

  הרב אליעזר מלמד | כסלו תשס"ה
  undefined
  רביבים

  צה"ל חייב בכבוד התפילה ב'

  מפקד בית הספר לקצינים מפלה לרעה את החיילים הדתיים ופוגע בתפילה.

  הרב אליעזר מלמד | אב תשס"ד
  undefined
  רביבים

  צה"ל חייב בכבוד התפילה א'

  לייחד זמן לתפילה בציבור גם בקורס קצינים; מה שכחו לעשות בסיום טכס השבעה של טירוני גולני.

  הרב אליעזר מלמד | תמוז תשס"ד
  undefined
  במהלך השירות

  שאלת עירוב הבנות והבנים בצבא

  הרב אליעזר מלמד | כסלו ה'תשס"ב
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il