בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
8 שיעורים
  undefined
  רביבים

  גרש את בן האמה

  שרה אימנו עינתה את הגר וייסרה אותה כדי להעמידה במקומה, רק כשהבינה שאין יותר סיכוי שהגר וישמעאל ילכו בדרכם ביקשה לגרשם , הגזרה האלוקית לגרש את האמה ואת בנה היא גם כאשר הדבר אינו נעים, ככל שתרמנו לשגשוגם של שכנינו הערבים בני ישמעאל - מלחמתם בנו גברה , מוטלת עלינו המצווה לבחון האם וכיצד ניתן לעודד את הגירתם של אויבינו מארצנו , אם לא נצליח להוציא את אויבינו מכל רחבי ארצנו, נצטרך לסבול

  הרב אליעזר מלמד | חשוון תשפ"ד
  undefined
  רביבים

  להתחזק בסגולת ישראל וברית אבות

  זכות אבות נשענת על החינוך של האבות * במצב של סכנה אין להזכיר זכות אבות וזכותנו שלנו * מצוות ברית המילה נועדה לחשוף את המציאות הנשמתית הפנימית של היהודי * מצוות יישוב הארץ וברית מילה שקולות כנגד כל המצוות * ברית המילה של הישמעאלים ריקה בלי שלמות * מצווה עלינו לחתור לכך שנוכרים עוינים יצאו מארצנו, כולל עזה.

  הרב אליעזר מלמד | חשוון תשפ"ג
  undefined
  רביבים

  שירות בחיל ההתיישבות

  מדוע מעודדים רבנים את הצעירים להתייצב להגנת היישובים למרות הסכנה שבדבר ● המאבק להצלת היישובים מסוכן פחות ותורם לא פחות משירות ביחידות קרביות ● המחיר הביטחוני הכבד של חורבן ההתיישבות בחבל עזה.

  הרב אליעזר מלמד | אלול תשס"ח
  undefined
  המאבק על הארץ

  ה - שמירת הארץ חלק א'

  א - מגורי נוכרים בארץ ישראל; ב - יחס ההלכה למגורי ערבים במדינת ישראל; ג - מגורי נוכרים מצד מצוות ישוב הארץ; ד - סיכום קצר של יסודות איסור נסיגה; ה - איסור ויתור לשונאים מחמת סכנת נפשות.

  הרב אליעזר מלמד
  undefined
  המאבק על הארץ

  ה - שמירת הארץ חלק ב'

  ו - איסור נסיגה מדין חילול ה'; ז - החלטת ממשלה אינה מחייבת בזה; ח - איסור להשתתף בפעולות המסייעות לנסיגה; ט - האיסור קיים גם כשהסירוב לא ימנע נסיגה; י - האם לסרב בפומבי.

  הרב אליעזר מלמד
  undefined
  המאבק על הארץ

  שלמות הארץ ושלמות התורה

  מי שמחובר אל התורה לא מתנתק מהארץ; ישנה הלכה שמצווה לרשת את הארץ; איסור "לא ישבו בארצך" ואיסור "לא תחנם" במסירת שטחים; ערבים אינם נחשבים גר תושב; אסור למדינה לגזול את בתי המתיישבים; סכנת נפשות בוויתור לאויב; מסירת שטחים היא חילול ה'.

  הרב אליעזר מלמד | אייר תשס"ד
  undefined
  המאבק על הארץ

  פקודה הסותרת את מצוות ישוב הארץ

  מצוות ישוב הארץ שקולה כנגד כל המצוות. הציונות הדתית. ההכרעה לשתף פעולה עם פורקי עול. איסור עקירה. הנזק התדמיתי. חשש פילוג. ומה אם השמאל יסרב?. הויכוח הנוכחי.

  הרב אליעזר מלמד | י"ז חשון תשס"ג
  undefined
  המאבק על הארץ

  איסור נסיגה

  הלכות: סיכום קצר של יסודות איסור הנסיגה. איסור ויתור לשונאים מחמת סכנת נפשות. איסור נסיגה מדין חילול ה'. החלטת ממשלה המנוגדת למצוות התורה אינה מחייבת. איסור להשתתף בפעולות המסייעות לנסיגה.

  הרב אליעזר מלמד | תשס"א
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il