בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
6 שיעורים
  undefined
  הלכה פסוקה

  התחייבות מוטעית מכח חתימה על הסכם

  ע"פ פסקו של הרב צבי יהודה בן יעקב

  התובע הוא קבלן בניין, שמכר דירה לנתבע בבניין בין שתי קומות. בחוזה המכר נכתב, כי במידה שיהיה ניתן להרחיב את שטח הדירה בזמן הבנייה, הרי שקבלן הבנייה הוא זה שיבצע את ההרחבה לשתי הקומות ביחד, ללא התנגדות הקונה. בסעיף 3 בחוזה, שנכתב ע"י עורך דין אחד בעבור שני הצדדים, נכתב כי עלויות הבנייה של התוספת יחולקו שווה בשווה בין הקונה ובין הדייר שמעליו. הנתבע קנה את הדירה התחתונה, ואת הדירה העליונה נתן התובע כמתנה לבתו. התובע אכן ביצע את ההרחבה, אולם שטח ההרחבה של הדירה התחתונה הוא רק 60% משטח ההרחבה של הדירה העליונה.

  הרב יואב שטרנברג | ה אדר ב תשס"ח
  undefined
  הלכה פסוקה

  תקלות שנמצאו ברכב שנקנה

  ע"פ פסקו של הרב אליעזר שינקולבסקי

  התובע קנה מהנתבע רכב. מחיר המחירון היה 92,000 ₪, והמחיר ששולם בפועל היה 70,000 ₪, משום בעיות במערכת הבלמים וכדומה. זמן קצר לאחר הקניה, הרכב נתקע, ובבדיקה במוסך המרכזי התברר, שהרכב עבר שלושה טיפולי ראש מנוע. לדברי המוסך, הרכב זקוק לטיפול יסודי בעלות גבוהה מאוד.

  הרב יואב שטרנברג | תשס"ז
  undefined
  הלכה פסוקה

  טענת בר מצרא בין עמותות

  ע"פ פסקו של הרב ש.ב. ורנר

  שני הצדדים הם עמותות גדולות, שביקשו לקנות מגרשים לבניית דירות עבור חברי העמותה שלהם. התובעת קנתה מגרש במקום מסוים, בנתה עליו שיכון לחברי העמותה. לאחר זמן מסוים התברר שהנתבעת חתמה על הסכם לקניית מגרש אחר, הסמוך למגרשה של התובעת. התברר, שלמרות שהתובעת הייתה בתהליך של משא ומתן עם המוכר, נכנסה גם הנתבעת למשא ומתן עמו, ולאחר שהציעה למוכר סכום כסף גדול יותר, נחתם החוזה בין הנתבעת למוכר.

  הרב יואב שטרנברג | תשס"ז
  undefined
  הלכה פסוקה

  טענת בר מצרא כשלקונה נגרם הפסד

  ע"פ פסקו של הרב אליעזר יהודה ולדנברג

  הנתבעים קנו דירה, שהייתה מושכרת לתובע. התובע טוען, שהיות שהוא שוכר, הרי הוא מצרן, ולכן הוא דורש לבטל את מכירת הדירה, ולחייב את המוכר למכור לו את הדירה.

  הרב יואב שטרנברג | יח אב תשס"ז
  undefined
  הלכה פסוקה

  פסק דין: טענת בר מצרא בזוג שקנה דירה

  בית הדין משפט והלכה בישראל

  התובע גר בדירה בקומה ראשונה. נודע לו כי הבעלים של הדירה מתחתיו מוכר את דירתו לזוג - הנתבעים.

  הרב יואב שטרנברג | י באב תשס"ז
  undefined
  הלכה פסוקה

  מקח טעות ואונאה במכירת רכב

  בית הדין האזורי חיפה

  התובע קנה רכב מהנתבע. מחיר המחירון של הרכב היה 22,000 ₪. אולם בפועל גבה הנתבע רק 21,000 ₪, משום שהרכב 'קצת משומש'. כאשר באו התובע והנתבע להעביר את הבעלות על הרכב בדואר, התברר לתובע שהרכב שימש ללימוד נהיגה, דבר שעל פי המקובל מפחית את ערכו ב-20%.

  הרב יואב שטרנברג | יח תמוז תשס"ז
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il