בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
6 שיעורים
  undefined
  רביבים

  שיקום סמכות המחנכים

  הכרסום בסמכות ההורים והמורים בתקופתנו * סמכות הזקנים בגלל ידע או בגלל מוסר ונסיון * הכרסום נובע מהגישה היוונית שמחשיבה כוח, יופי וחכמה ולא ערכים * הפלורליזם המערבי שולל שיפוטיות ובכך מערער את הסמכות להעניש * כאשר יש הכרה בטוב וברע יש חובה לחנך ואף להעניש * חנוכה - חג חינוכי לגדולים ולקטנים

  הרב אליעזר מלמד | וישב תשס"ט
  undefined
  רביבים

  על קיומם של בתי הספר הכלל ציבוריים

  שאלה: לפני כמה שבועות כבוד הרב כתב כי המסגרת החינוכית האידיאלית היתה אמורה לכלול את כל הציבור הדתי. אולם בפועל, ישנם מוסדות פרטיים אליטיסטיים שמקבלים את התלמידים הטובים מהמשפחות הטובות, וכך בתי הספר הממלכתיים-דתיים הרגילים מתמוטטים. אני אישית מחנך בבית ספר ממ"ד שנמצא כיום בסכנת סגירה עקב פתיחת מוסדות פרטיים בסביבה.

  הרב אליעזר מלמד | תשס"ח
  undefined
  רביבים

  בדרכי נועם

  מדוע אין לכפות על ההורים לאיזה חינוך לשלוח את ילדיהם. תקנת החינוך של יהושע בן גמלא. מצוות החינוך מוטלת קודם כל על ההורים ורק אח"כ על הציבור. מידת האמון של ההורים בבית הספר חשובה להצלחת החינוך.

  הרב אליעזר מלמד
  undefined
  רביבים

  חינוך ביחד ולחוד

  עדיף לבנות מסגרת חינוכית אחת, גם אם חלק מהתלמידים פחות מדקדקים במצוות. יתרונות המסגרת המאוחדת: הפריה הדדית בין השכבות השונות, עלויות נמוכות, ואפשרות למגוון רחב של שיעורים ומגמות.

  הרב אליעזר מלמד | אייר תשס"ז
  undefined
  מוסדות חינוך

  הקודש שבחול

  הגאון ר' אליהו מווילנא עודד את תלמידיו ללמוד חכמות חיצוניות, וצווה לתלמידו ר' ברוך משקלוב לתרגם את אוקלידס מיוונית לעברית, כדי שיוכלו התלמידים ללמוד גיאומטריה. ואמר לו, שכפי שיחסר לאדם ידיעות משארי חכמות, לעומת זה יחסר לו מאה ידות בחכמת התורה. מהו היחס שצריך להיות בין לימודי קודש וחול?

  הרב אליעזר מלמד | ג שבט תשס"ג
  undefined
  מוסדות חינוך

  בזכות הישיבה התיכונית

  המשך לשיעור "הקודש שבחול". המשך הדיון בשאלה של יחס לימודי החול והקודש, ובעד ונגד הישיבות התיכוניות, תוך התייחסות לישיבות החרדיות, ול"ישיבות הקטנות" הציוניות.

  הרב אליעזר מלמד | ו שבט תשס"ג
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il