בית המדרש

x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
657 שיעורים
  undefined
  1:00
  קול צופייך

  תפילה על מיעוט הגשמים

  את תרבות מצרים אפשר לראות היום באופן ממש מוחשי בצפון קוריאה. זו מדינה שיש לה הצבא הסדיר הרביעי בגודלו בעולם. מדינה שמחזיקה בנשק כימי ונשק גרעיני ומחזיקה מפעלי נשק גדולים. אבל רוב תושביה חיים בתת תזונה

  הרב שמואל אליהו | שבט תשפ"ג
  undefined
  1:00
  קול צופייך

  שֶׁלֹּא נִגְאֲלוּ אֲבוֹתֵינוּ מִמִּצְרַיִם אֶלָּא בִּזְכוּת אֱמוּנָה

  אלה שהאמינו בישועת ה' למרות היותם במדרגה נמוכה, יצאו ממצרים ונגאלו והקימו את בית המקדש, וארבע חמישיות שלא האמינו בישועת ה' בגלל חשבונות רבים - נשארו במצרים ונאבדו מעם ישראל עולמית.

  הרב שמואל אליהו | שבט תשפ"ג
  undefined
  1:04
  קול צופייך

  מצרים כור הברזל

  שכחת הפלא הנשגב שה' עשה עם ישראל היא יסוד כל החטאים שבני ישראל חטאו במדבר ארבעים שנה. השכחה הזו עלולה לפעול גם עלינו להשכיח מאיתנו את הברית והשבועה שאלוקים כרת עם כל אחד ואחד מאיתנו. כדי שלא נשכח אותה אנחנו מניחים תפילין יום יום.

  הרב שמואל אליהו | כו אדר תשפ"ג
  undefined
  59 דק'
  קול צופייך

  פתיחת העיניים והלב בדרך לגאולה

  יהודים שעיניהם סומות גרועים יותר מהגויים. כך בנו היהודים את התרבות המצרית בכישרונם הרב, וכך בנו יהודי גרמניה את הטכנולוגיה שבסופו של דבר החריבה אותם. המפעלים שבנה הכימאי היהודי פריץ הבר ייצרו את הגז שהמית שישה מיליון יהודים.

  הרב שמואל אליהו | יח טבת תשפ"ג
  undefined
  1:01
  קול צופייך

  החורבן המיותר של ירושלים

  צבא נבוכדנצר מנסה לפרוץ את חומות ירושלים עם איל הברזל האחרון ומצליח. ה' סובב את פריצת שערי ירושלים באופן הזה כדי שגם תושבי ירושלים וגם נבוכדנצר יבינו כי חורבן ירושלים הוא לא בגלל החוזק שלהם, אלא בגלל החולשה הרוחנית של עם ישראל.

  הרב שמואל אליהו | טבת תשפ"ג
  undefined
  1:01
  קול צופייך

  גדול מרביצי התורה

  כאשר הרב אליהו זצוק"ל נשאל פעם איך מתחזקים באהבת ישראל, הוא השיב בבדיחות שיש בה הרבה לימוד: "אני אוהב את הרב דרוקמן והוא אוהב את עם ישראל, כך אני מקיים את מצוות ואהבת לרעך כמוך". דברים לזכרו של הרב חיים דרוקמן זצוק"ל

  הרב שמואל אליהו | טבת תשפ"ג
  undefined
  1:01
  קול צופייך

  האם מותר למצביא לקחת סיכון במלחמה?

  הרב זצוק"ל הסביר כי כשאדם תפוס במחשבה מסוימת, גם כשהכול יהיה לו מול העיניים הוא לא יראה משהו אחר. כך האחים לא רואים שזה יוסף, כי הם לא רוצים לראות. וכך הם לא רואים שה' איתו למרות שאפילו אנשים גסים במצרים רואים את הפלא הגדול הזה.

  הרב שמואל אליהו | כח כסלו תשפ"ג
  undefined
  1:00
  קול צופייך

  קידוש השם בהדלקת נרות חנוכה

  ניצחון החשמונאים את היוונים התגלה דווקא במנורה הטהורה ובאמצעותה התקדש שם ה' הגדול מסוף העולם ועד סופו. "והדליקו נרות בחצרות קדשיך, קבעו שמונת ימי חנוכה אלו להודות ולהלל לשמך הגדול", ואנו מכריזים "ולך עשית שם גדול וקדוש בעולמך". ובכל יום בשעת הדלקת הנרות, אנו שבים ומזכירים "הנרות הללו קדש הם... כדי להודות לשמך הגדול"

  הרב שמואל אליהו | כא כסלו תשפ"ג
  undefined
  58 דק'
  קול צופייך

  שְׁבִיעִית – שֶׁנִתְּנָה לְהַדְלָקַת הַנֵּר?

  ההנאה הרצויה מנר חנוכה, שאדם יתבונן באור וייהנה כשהוא נזכר בנס של חנוכה ובאור של המנורה במקדש ויתמלא אמונה ודבקות, אהבת ה' וכמיהה לגאולה. וכיוון שהוא נהנה הנאה כזו, הרי הוא נהנה מהשמן של נר חנוכה ומותר לו להשתמש בשמן של שביעית.

  הרב שמואל אליהו | יד כסלו תשפ"ג
  undefined
  ויצא

  הלכות שומר חינם ושומר שכר

  "כיצד דרך השומרים? הכל לפי הפקדון. יש פקדון שדרך שמירתו להניחו בבית שער, כגון הקורות והאבנים... ויש פקדון שדרך שמירתו להניחו בבית, כגון שמלה וטלית. ויש פקדון שדרך שמירתו להניחו בתיבה או בארגז ונועל עליו, כגון בגדי משי וכלי כסף וכלי זהב וכיוצא בהם"

  הרב שמואל אליהו | ז כסלו תשפ"ג
  undefined
  58 דק'
  קול צופייך

  תְפִלַּת הַמִּנְחָה - כניעת הרעים אל הקודש

  קול צופייך פרשת חיי שרה תשפ"ג

  *פרשת חיי שרה, מתחילתה ועד סופה, עוסקת ברתימת החלקים הטובים של המלכויות אל מלכות הקדושה. החל בבני חת, עבור דרך בתואל ולבן וכלה בישמעאל.

  הרב שמואל אליהו | כ"א חשוון תשפ"ג
  undefined
  1:01
  קול צופייך

  סדום - מקום לידת המשיח

  קול צופייך פרשת וירא תשפ"ג

  *כשסדום תחזור לקדמותה היא תהיה עיר מרכזית לכל העולם כולו. כך היה בעבר, ומעשה אבות סימן לבנים. כך הושוו בסדום כל האומות והמליכו את אברהם עליהם לנשיא אלהים ולקצין אחרי הניצחון שלו על ארבעת המלכים.

  הרב שמואל אליהו | ט"ז חשוון תשפ"ג
  undefined
  58 דק'
  קול צופייך

  חנוכת בית שלישי בחודש חשוון

  קול צופייך פרשת לך- לך תשפ"ג

  בדור המבול היו צריכים לקבל שפע גדול של תורה שהם נביעו דאורייתא. השפע הזה התגלה דרך השפע הגדול של גשמי ברכה שה' השפיע להם, אבל הם לא רצו לקבל את השפע האלוקי הזה, ולכן התהפך עליהם השפע למים שבהם הם טבעו ונמחו.

  הרב שמואל אליהו | ז' חשוון תשפ"ג
  undefined
  59 דק'
  קול צופייך

  הסמכות ההלכתית של חברי כנסת

  קול צופייך פרשת נח תשפ"ג

  אנו עוסקים בבחירות של מנהיגים שיש להם קצת דיני מלכות. אבל אנחנו רוצים את הדבר האמיתי: מנהיג שכולו ענווה וקדושה, מנהיג שכולו עוז ועוצמה, מנהיג שכולו דבק בשם ה', מנהיג שכולו קודש קודשים.

  הרב שמואל אליהו | ל' תשרי תשפ"ג
  undefined
  3 דק'
  הרב אברהם שפירא

  הרב שמואל אליהו מספר על רב אברום

  הרב שמואל אליהו | תשרי תשפ"ג
  undefined
  1:00
  קול צופייך

  אַשְׁרֵי הָעָם יֹדְעֵי תְרוּעָה

  קול צופייך פרשת ניצבים תשפ"ב

  השופר שאנו תוקעים בו ושומעים אותו למטה, מעורר את השופר הגדול שתפקידו לשחרר אותנו לחרות ולהביא את האובדים מארץ אשור ואת הנידחים מארץ מצרים ומשאר הארצות לארץ ישראל.

  הרב שמואל אליהו | כ"ד אלול תשפ"ב
  undefined
  59 דק'
  קול צופייך

  לִשְׁמֹעַ בָּאֹזֶן הַלֵּב כָּרוֹז מַלְכּוֹ שֶׁל עוֹלָם

  קול צופייך פרשת כי תבוא תשפ"ב

  תקיעת השופר הגדול משפיעה על כל יושבי תבל ושוכני ארץ להביא את חלקם בתהליך הגאולה. היא משחררת גם אותם מממשלות הזדון שלהם, משחררת עשרות מיליוני עבדים מחיי ניצול ושיעבוד, משחררת את העולם מעריצות המלכים ועושה דין ברשעים.

  הרב שמואל אליהו | י"ז אלול תשפ"ב
  undefined
  59 דק'
  קול צופייך

  שָׁמוֹט כָּל בַּעַל מַשֵּׁה יָדוֹ אֲשֶׁר יַשֶּׁה בְּרֵעֵהוּ

  שמיטת כספים - קול צופייך פרשת כי תצא תשפ"ב

  אף שמצוות שמיטת כספים בימינו היא מדרבנן, איסור מניעת נתינת צדקה או הלוואה מחשש שהשמיטה תשמיט את החובות הוא מהתורה גם בימינו. ואין לחשוש מהפסד בגלל שמיטת כספים שהרי הבטיחה התורה "כי בגלל הדבר הזה יברכך ה' אלוקיך בכל מעשיך ובכל משלח ידך".

  הרב שמואל אליהו | י' אלול תשפ"ב
  undefined
  1:01
  קול צופייך

  שְׁפךְ שִׂיחָה, דְּרשׁ סְלִיחָה, מֵאֲדון הָאֲדונִים

  קול צופייך פרשת שופטים תשפ"ב

  עדיף להתפלל על גלות שכינה ועל חורבן הבית יותר מכל הסליחות שאדם אומר על חטאיו "כי הוא הוא עצם הסליחה והתפלה היותר מקובלת לפני המקום, כי השעה צריכה לכך והזמן מזומן לכל איש נאמן לבלתי ישכח אהבת ירושלים וחבת ציון, וגדול זכותו נוכח פני עליון".

  הרב שמואל אליהו | ג' אלול תשפ"ב
  undefined
  58 דק'
  קול צופייך

  לִתֵּן הַצְּדָקָה בְּסֵבֶר פָּנִים יָפוֹת, בְּשִׂמְחָה וּבְטוּב לֵבָב

  קול צופייך פרשת ראה תשפ"ב

  אל תיתן צדקה כי כואב לך בלב ואתה רוצה להרגיע את מצפונך. תן כי אתה אוהב את העני כמוך. תן כדי שלא יקשה עליו. שאם אתה נותן צדקה בגלל שרע לך בלב, הצדקה הזאת היא בשבילך.

  הרב שמואל אליהו | כ"ה אב תשפ"ב
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il