אודות הישיבה

מוסדות קרית הישיבה בית אל

בחורף תשל"ח חברה לה קבוצה של תלמידים ותיקים ממרכז הרב, במטרה להקים ישיבה וישוב במרומי הרי בית אל אשר בארץ בנימין. למילויה של משימה זו פנו אל הרב זלמן ברוך מלמד שליט"א, ויחד עם גרעין קטן של תלמידים עלתה החבורה על הקרקע. הישיבה הוקמה בברכתו של הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל.

מעשה אבות סימן לבנים

בבית אל חלם יעקב "והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה". לימים, חוזרים בניו אל המקום ומגשימים את החלום. ראשיתו - בגרעין קטן היושב בבסיס הצבאי הסמוך, והיום - בישוב בנוי לתלפיות, במוסדות חינוך רבים, ובישיבה גבוהה המונה כ-200 תלמידים ו-100 אברכים, כן ירבו.

הישיבה מחנכת את תלמידיה לאור משנתו של מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק והרב צבי יהודה זצ"ל, בהדגשת ערכי הנצח של עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל, כחטיבה אחת מאוחדת. עובדה זו באה לידי ביטוי הן בתכני הלימוד והן בתכנים החינוכיים המבטאים את השייכות והחיבור לתהליך שיבת ישראל אל ארצם ואל תורתם. כמטרה מרכזית הציבה לה הישיבה את השאיפה להעמיד תלמידי חכמים בעלי שיעור קומה – באווירה המיוחד של תורת ארץ ישראל. בראשות הישיבה עומד מיום היוסדה הרב זלמן ברוך מלמד שליט"א ולצידו צוות הר"מים ותיק ומנוסה הכולל דיינים ורבני ישובים.
בישיבה מגוון רחב של תלמידים מכל רחבי הארץ, היוצרים ביחד אווירה של משפחה חמה, וגם לאחר עזיבתם רואים הם בה את המקור והמעיין לשלבים השונים בבניינם הרוחני.

מסלולי הלימוד בישיבה

מסגרות הלימוד בישיבה עשירות ומגוונות, משלבות לימודי גמרא עיון ובקיאות, אמונה ותנ"ך.
לימוד הגמרא - בשנים א'-ו' - לימודי עיון ברמה גבוהה, בהנחיית הר"מים - ת"ח מובהקים, מהם דיינים ורבני יישובים. זאת לצד תוכנית בקיאות מקיפה במסכתות הישיבתיות.
לימודי הבקיאות כוללים מבחני בקיאות חודשיים בהיקפים של עשרים דפי גמרא, רש"י ותוספות, ומבחני חזרה בהיקף של חצי המסכת ועד למסכת שלמה.
לימודי האמונה - תוכנית לימוד שעל פיה במהלך שש שנים מכירים התלמידים את ספרי היסוד - ראשונים ואחרונים. הלימוד בנוי בחלקו על בסיס של לימוד אישי ובחלקו על בסיס שעורים.
מכון הוראה – תכנית בת 3/4 שנים המשולבת עם שעורי הישיבה, המכשירה את התלמידים לחינוך ולהוראה. עם סיום חובותיהם מוענק לתלמידים תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה.
כולל דיינות ורמי"ם - לימוד אינטנסיבי בעיון ובקיאות של מסכתות בסדר נשים ונזיקין, במקביל ללימוד שו"ע חושן משפט ואבן העזר. הלימוד במסגרת זו מכשיר את הלומדים להיות דיינים בישראל, ומרביצי תורה בישיבות גבוהות ותיכוניות. במסגרת הלימוד נבחנים התלמידים במבחני הסמכה לדינות של הרבנות הראשית לישראל.
כולל הלכה - תכנית לימוד הלכה בת שלוש שנים המכשירה את התלמידים לקראת היותם בעתיד רבני קהילות בארץ ובחו"ל. התלמידים ניגשים למבחני הסמכה של הרה"ר לישראל. ב"ה מתלמידי הישיבה זוכים להגשים את שליחותם ולשמש כרבני קהילות בארץ ובחו"ל. במשך שנות קיומה העמידה הישיבה רבני יישובים, רמי"ם בישיבות גבוהות בישיבות הסדר ובישיבות תיכוניות, וכן מורים למסגרות לימוד מגוונות.

כל זאת, בשילוב שמחה ואוירה מיוחדת המאפשרת שקידה ארוכת טווח בלימוד התורה.

לתיאום ביקור בישיבה (שבוע ישיבה) יש להתקשר לטלפון 054-9300592. ניתן גם לשלוח פקס למספר 02-9975385 או אימייל [email protected]

במשך השנים התרחבה הקריה החינוכית והוקמו מוסדות נוספים: ישיבה קטנה-תיכונית , מכינה קדם-צבאית לבוגרי תיכונים דתיים ואולפנת רעיה לבנות.

מכינה

לפני חמש שנים הוקמה במסגרת הישיבה הגבוהה מכינה קדם-צבאית לבוגרי תיכונים דתיים. מסגרת הלימוד כוללת לימודי גמרא בסיסיים, הלכה, אמונה ותנ"ך, תוך שימת דגש לנושאים הנוגעים למסגרת הצבאית, הכנה לחיי המעשה והקמת משפחה בעז"ה בעתיד, על אדני החינוך התורני. כמו כן, התלמידים עוברים סדנאות אימון גופני, ידיעת הארץ, ניווט וסיורים להכרת השטח. בסיום השנה מתגייסים התלמידים לצבא, וחלקם בוחרים להמשיך שנה נוספת, או לעבור לישיבת הסדר. תלמידי המכינה זוכים ל"אימוץ" על ידי משפחות האברכים ולחברותות עם תלמידי הישיבה הגבוהה.
לאתר האינטרנט של המכינה: מכינה קדם צבאית בית אל

ישיבת בני-צבי

לפני כ-10 שנים הוקמה ישיבה קטנה-תיכונית בני צבי, ע"ש רבנו הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל. בראשות הישיבה עומד הרב אהרון טרופ, בהכוונת הרב זלמן ברוך מלמד מיסד מוסדות הישיבה . מטרת הישיבה לגדל תלמידי חכמים צעירים הרואים את עתידם בעולמה של תורה, ולכן רוב שעות היום מוקדשות ללימודים תורניים ברמה הגבוהה ביותר, ומיעוטם למקצועות כלליים, כדי להקנות להם ידיעות כלליות כהשלמה לידיעותיהם התורניות. התלמידים ניגשים לבחינות בגרות ברמה הבסיסית.

אולפנת רעיה

אולפנת רעיה נוסדה בשנת תשנ"ג כמקום לימוד וחינוך, בו תעוצב אישיותה של הבת ברמה תורנית גבוהה, תוך דגש על לימודי אמונה והלכה וחינוך לדקדוק במצוות, לצניעות ומידות טובות. האולפנא מקנה לבנות ידיעות להרחבת אופקיהם ולהעמקת הידיעות הכלליות. בראש האולפנה עומד הרב חיים סולטן ועמו צוות הוראה מהטובים בארץ. את הצוות החינוכי מלווה הרבנית שולמית מלמד. רמת הלימודים הגבוהה בכל המקצועות, מאפשרת לתלמידות הצלחה נאה בבחינות הבגרות. במסגרת האולפנה נערכות פעילויות מגוונות, שעניינן הפנמת הקשר לתורה, לעם ולארץ, וטיפוח תחושת השייכות לתהליך הגאולה בזמן הזה, לאור תורת מרן הראי"ה קוק זצ"ל.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il